Letra e ushtarit i dërgohet vejushës së tij pas 76 vjetësh

Ndryshe

Letra e ushtarit i dërgohet vejushës së tij pas 76 vjetësh

Më: 13 janar 2022 Në ora: 12:10
Foto ilustrim

Letra, të cilën ushtari amerikan i stacionuar në Gjermani ia dërgoi nënës së tij në Massachusetts, u dorëzua 76 vjet më vonë.

John Gonzalves, i cili në atë kohë ishte 22-vjeç, i shkroi nënës së tij në dhjetor 1945 pas përfundimit zyrtar të Luftës së Dytë Botërore.

Letra mbeti e pahapur për më shumë se 75 vjet përpara se të gjendej në objektin e shpërndarjes së Shërbimit Postar Amerikan në Pittsburgh (USPS).

“E dashur nënë, mora një letër tjetër nga ju sot dhe jam i lumtur të dëgjoj se gjithçka është në rregull. Sa për mua, jam mirë. Por kur bëhet fjalë për ushqimin, është shumë keq në shumicën e rasteve”, shkruan John në letër.

Në firmën e letrës ai shkruante “Dashuri dhe puthje, djali yt Johnny”.

"Shpresoj të shihemi së shpejti," shtoi ushtari.

Gonsalves vdiq në vitin 2015. Ndërkohë kishte vdekur edhe nëna e tij. Por USPS gjeti adresën e të vesë së tij Angelina, të cilën ushtari e takoi pesë vjet pasi dërgoi letrën.

Krahas letrës disa dekadash, punëtorët dërguan edhe një tjetër, në të cilën thanë se dërgimi i kësaj letre “ishte me rëndësi të madhe për ta”, raporton AP.

Pasi familja e ushtarit ka marrë letrën, ajo ka telefonuar institucionin dhe e ka falënderuar.

“Imagjinoni, 76 vjet! Nuk mund ta besoja! Shkrimi i tij dhe gjithçka ishte e mahnitshme!”, tha gruaja e tij.

Angelina Gonsalves, 89-vjeç, kaloi një tjetër pushim pa bashkëshortin e saj, por tha se "është sikur ai është kthyer këtë vit".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat