​Kallamari “dredhëz” me sy të çuditshëm shihet në brigjet e Kalifornisë

Ndryshe

​Kallamari “dredhëz” me sy të çuditshëm shihet në brigjet e Kalifornisë

Më: 3 prill 2022 Në ora: 23:49
Foto ilustrim

Në një zhytje të thellë të fundit në zonën e muzgut, një zhytës qindra metra nën ujë filmoi një krijesë të pazakontë me ngjyrë frutash: një kallamar dredhëz në të kuqe të ndezur me sy të frikshëm - njëri i vogël dhe i zi dhe tjetri i madh, dhe i verdhë.

I pavëmendshëm për videokamerën, kallamari Histioteuthis heteropsis kaloi nëpër shtëpinë e tij të errët në oqean, duke përdredhur herë pas here tetë krahët dhe dy tentakulat e tij ndërsa pendët e tij të bardha fantazmë valëzoheshin.

Pamja, e cila ndodhi muajin e kaluar, nuk ishte krejtësisht e papritur, por gjithsesi ishte një surprizë e këndshme.

"Ne i shohim ata shpesh, por nuk janë aspak të bollshëm," tha për Live Science në një email Bruce Robison, një shkencëtar i lartë me Institutin Kërkimor të Akuariumit të Monterey Bay (MBARI). Robison, i cili nuk ishte pjesë e ekspeditës që zbuloi këtë kallamar, drejton grupin e ekologjisë së ujit në MBARI.

Studiuesit që kontrollojnë një automjet të drejtuar nga distanca (ROV) i njohur si Doc Ricketts - një zhytës pa ekuipazh i pajisur me një video me rezolucion ultra të definicionit 4K - vunë re kallamarin në Kanionin Monterey në brigjet e Kalifornisë. Sipas MBARI, kanioni, shtëpia e jetës së larmishme detare, është pothuajse aq i thellë sa Kanioni i Madh, duke e bërë atë një nga kanionet më të thella të nëndetëseve në Bregun Perëndimor të SHBA-së.

Kallamari me luleshtrydhe ka një sy gjigant të majtë dhe një sy të vogël të djathtë. Syri i madh i majtë i kallamarit kokëfortë shikon lart ndërsa syri i tij i vogël i djathtë shikon poshtë.

Manteli i kallamarit dredhëz (trupi, pa përfshirë sytë ose shtojcat) mund të arrijë deri në 13 centimetra. Ekipi i MBARI shkroi në Twitter për takimin më 23 mars, duke thënë: "I freskët nga thellësia! ⁠⁠Gjatë një zhytjeje të fundit në det të thellë, ekipi ynë hasi në një nga banorët më të shquar të zonës së muzgut të oqeanit: kallamarin dredhëz (Histioteuthis heteropsis). Ne e vumë re këtë cefalopod të kuqërremtë në thellësi 725 metra në kanionin Monterey."

Për shkak të syve të tij me përmasa të ndryshme, kallamari me luleshtrydhe nganjëherë quhet kallamar kokëfortë.

Ngjyra e tij e kuqe e ndezur ndihmon në mbajtjen e tij të fshehur në thellësitë e oqeanit. “Drita e kuqe nuk arrin në det të thellë”, raportoi MBARI. "Atje, një ngjyrim i kuq në të vërtetë duket i zi dhe ndihmon kallamarin të fshihet nga shikimi i grabitqarëve si balenat dhe peshkaqenët."

Kallamari me luleshtrydhe nuk e ka marrë emrin vetëm nga ngjyra e kuqe; cefalopodi ka njolla të errëta në trupin e tij të kuq që duken si farat e dredhëzës. Këto njolla janë organe që prodhojnë dritë nëpërmjet një reaksioni kimik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat