10 gjëra që nuk blihen me para

Ndryshe

10 gjëra që nuk blihen me para

Më: 17 prill 2022 Në ora: 23:58
foto ilustrim

George Lorimer, një gazetar, shkrimtar dhe botues, një herë tha se është mirë të kesh para dhe të gjitha gjërat që mund të blesh me para, por është gjithashtu mirë të kontrollosh herë pas here nëse mund të kesh humbur gjëra që nuk mund t’i marrësh. transaksione të thjeshta.

Me paratë mund të ofrojmë, ndër të tjera, një çati mbi kokë, një makinë të re dhe një udhëtim nëpër botë. Miqësia e vërtetë dhe paqja e brendshme, nga ana tjetër, nuk do të arrihet duke shpenzuar para.

Disa gjëra në jetën tonë thjesht nuk kanë çmim dhe nuk mund të fitohen me para dhe në rreshtat e mëposhtëm do t’ju kujtojmë 10 gjëra të tilla të paçmueshme.

Dashuri e vërtetë

Kur dikush nuk kultivon ndjenja për ju, me të gjitha paratë e botës, nuk do të arrini dot në zemrën e atij personi.

Miqësi e sinqertë

Nëse dikush është miku juaj vetëm sepse jeni i pasur, atëherë ai nuk është miku juaj i vërtetë.

Paqe e mendjes

Nëse ndiheni të shqetësuar për diçka që keni bërë ose nuk keni bërë, sigurisht që nuk do të gjeni ngushëllim te paratë dhe gjithçka tjetër që ata mund të blejnë.

Lumturia familjare

Edhe pse paratë janë të rëndësishme për të krijuar një familje, për lumturinë e vërtetë do t’ju duhet të punoni edhe për gjëra të tjera.Shëndeti

Ndonjëherë paratë mund t’ju ofrojnë trajtime ose operacione të shtrenjta, të cilat mund t’ju përmirësojnë shanset për shërim, por nuk ka para për t’ju shpëtuar nga sëmundjet e rënda për të cilat ende nuk ka shërim.

Sens humori

Nuk ka shkollë humori, nuk ka këshilltarë të shtrenjtë humori, që do të thotë se pasuria juaj nuk do t’ju ndihmojë shumë të bëheni më argëtues në shoqëri dhe të mësoni të bëni shaka.

Mençuria

Mençuria fitohet përmes përvojës dhe paratë nuk kanë asnjë rol për të luajtur.

Inteligjenca

Mendja kushtëzohet kryesisht nga gjenetika dhe ende nuk është shpikur një teknikë me të cilën ne mund të ndryshojmë gjenet tona në mënyrë që inteligjenca jonë të rritet.

Respekt

Njerëzit na respektojnë për atë që jemi dhe për gjërat që bëjmë, jo për paratë që zotërojmë.

Kreativiteti

Nuk ka asnjë dëshmi se rritja e krijimtarisë është e lidhur me rritjen e pasurisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat