10 shprehje filozofike nga Konfuci

Ndryshe

10 shprehje filozofike nga Konfuci

Më: 29 prill 2022 Në ora: 06:37
Konfuci

“Me tre metoda mund të mësojmë mençurinë: Së pari, me reflektim, që është më fisnike; Së dyti, me imitim, që është më e thjeshtë; dhe e treta nga përvoja, e cila është më e hidhura.” 

“Nuk ka rëndësi se sa ngadalë ecni, përderisa nuk ndaloni.”

“Çdo gjë ka bukuri, por jo të gjithë e shohin atë.”

“Për të rregulluar botën, së pari duhet të rregullojmë kombin; për të rregulluar kombin, së pari duhet të rregullojmë familjen; për të rregulluar familjen; së pari duhet të kultivojmë jetën tonë personale; e për të kultivuar jetën tonë personale, së pari duhet të rregullojmë zemrat tona.”

“Nëse je personi më i zgjuar në dhomë, atëherë je në dhomën e gabuar.”

“Lavdia jonë më e madhe nuk është të mos rrëzohemi kurrë, por të ngrihemi sa herë që rrëzohemi.”

“Jeta është vërtet e thjeshtë, por ne insistojmë ta ndërlikojmë atë.”

“Nëse je i sjellshëm, gjithmonë do të të respektojnë; Nëse je bujar, do të fitosh gjithçka. Nëse je i sinqertë, njerëzit do të mbështeten tek ty. Nëse je këmbëngulës do të arrish rezultate. Nëse je i suksesshëm, mund të punësosh njerëz.” 

“Njeriu që bën një pyetje është i paditur për një minutë, njeriu që nuk pyet është i paditur për gjithë jetën.”

“Një njeri i madh është i ashpër me veten; një njeri i vogël është i ashpër me të tjerët.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat