​Varri i rrallë 2300-vjeçar në Stamboll mban trupin e djegur pjesërisht

Ndryshe

​Varri i rrallë 2300-vjeçar në Stamboll mban trupin e djegur pjesërisht

Më: 15 maj 2022 Në ora: 18:53
Ilustrim

Arkeologët në Stamboll kanë njoftuar se një varr 2300-vjeçar me tulla përmban mbetjet e djegura të një individi, trupi i të cilit është vendosur në varr dhe më pas i është vënë zjarri. Një varr si ky është një gjetje e rrallë, thonë arkeologët.

Në kohën kur ky person u varros, zona njihej si Kalcedoni, atëherë një qytet i lulëzuar gjatë epokës helenistike.

Varri, i cili përmban mbetjet e djegura të të paktën një personi, u gjet në stacionin e trenit Haydarpaşa në Stamboll.

Arkeologët gjetën gjithashtu një gotë terrakote dhe një shishe parfumi brenda saj, tha Rahmi Asal, drejtor i Muzeut Arkeologjik të Stambollit.

Gërmimi u krye përpara rinovimit dhe zgjerimit të sistemit hekurudhor në rajon dhe ka zbuluar mbetje nga e gjithë historia e Stambollit.

Megjithëse trupi i individit ishte djegur brenda varrit, disa prej eshtrave mbijetuan, zbuloi një analizë paraprake.

"Unë kurrë nuk kam parë këtë lloj varri me djegie nga periudha helenistike," tha Asal.

Në kohën kur u ndërtua varri, Kalcedoni ishte një qytet i lulëzuar.

"Kalcedoni ishte një lojtar i fuqishëm në politikën ndërkombëtare," i tha Live Science në një email Noah Kaye, një asistent profesor i historisë në Universitetin Shtetëror të Miçiganit, i cili nuk është i përfshirë në gërmimet e reja.

Pavarësisht suksesit të Kalcedonit në atë kohë, disa shkrimtarë të lashtë i referoheshin Kalcedonit si "vendi i të verbërve" pasi kishte zona të tjera gjoja të tjera afër që ishin më të përshtatshme për një qytet.

Në shekullin e katërt pas Krishtit, perandori romak Konstandini themeloi Kostandinopojën, një qytet që përfundimisht do të përfshijë Bizantin dhe Kalcedonin dhe do të bëhej qendra e Perandorisë Bizantine.

Zbulimi i varrit mund të ndihmojë për të hedhur dritë mbi atë se si ishte Kalcedoni, tha Felix Pirson, drejtor i degës së Institutit Arkeologjik Gjerman në Stamboll, në një email për Live Science.

"Duket vërtet si një zbulim shumë i rëndësishëm," tha Pirson, duke vënë në dukje se ka pak njohuri se si ishte kjo zonë para se të themelohej Konstandinopoja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat