​Zbulohet fosili i zvarranikut të lashtë në Britani, është më i gjatë se dy autobusë

Ndryshe

​Zbulohet fosili i zvarranikut të lashtë në Britani, është më i gjatë se dy autobusë

Më: 21 prill 2024 Në ora: 18:04
Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë studiuar gjetjet e fundit fosile dhe kanë zbuluar se është ndoshta zvarraniku më i madh detar që ka notuar në oqeane.

Është një krijesë më e gjatë se dy autobusë, që jetoi 202 milionë vjet më parë, në kohën e dinozaurëve. Nofulla e tij e fosilizuar u gjet në vitin 2016 nga një gjuetar fosilesh në një plazh në Somerset, Britani e Madhe.

Në vitin 2020, babai dhe vajza e tij gjetën një nofull tjetër të ngjashme në të njëjtën zonë. Ekspertët thonë se fosilet vijnë nga dy zvarranikë gjigantë ichthyosaur, të cilët mund të kishin qenë 25 metra të gjatë. Një ichthyosaur është një zvarranik i zhdukur si peshku i gjinisë Ichthyosauria. I ngjante delfinit të sotëm.

“Bazuar në përmasat e nofullave, njëra prej të cilave është më shumë se një metër e gjatë dhe tjetra dy metra, mund të konkludojmë se e gjithë kafsha mund të ishte rreth 25 metra e gjatë, afërsisht sa një balenë blu”, tha paleontologu Dean Lomax nga Universiteti i Bristolit, raporton BBC.

"Por gjetjet shtesë, si një kafkë dhe skelet i plotë, nevojiten për të konfirmuar madhësinë e saktë të krijesës. Ichthyosauri gjigant vdiq në një zhdukje masive dhe ichthyosaurët që jetuan më vonë nuk arritën kurrë atë madhësi," shtoi ai.

Paul de la Salle ka mbledhur fosile për 25 vjet dhe hasi në kockën e nofullës në vitin 2016 kur po kërkonte plazhet e Somerset. Një fosil i dytë i nofullës u gjet në vitin 2020 nga babai dhe vajza Justin dhe Ruby Reynolds 10 kilometra poshtë bregut në Blue Anchor.

"Isha me të vërtetë, shumë e emocionuar. E dija se tani kishim një nofull tjetër të madhe," tha Lomax.

Menjëherë pas zbulimit, De la Salle nxitoi në plazh për të ndihmuar ekspertët të gjenin më shumë mbetje.

"Isha duke gërmuar në baltë të trashë. Pas rreth një ore, godita diçka të fortë. Ne gjetëm një kockë të ruajtur në mënyrë të përsosur," tha ai.

Pas analizimit të fosileve të gjetura, ekspertët arritën në përfundimin se bëhej fjalë për një specie të re ichthyosaur, të cilin e quajtën Ichthyotitan severnensis. Mostra e gjetur nga De la Salle ishte në garazhin e tij në kohën e analizës. Së shpejti do të ekspozohet publikisht në Muzeun e Bristolit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat