Ajo e shndërroi shtëpinë e vjetër në një moderne pasi mbeti në karrocë invalidore

Ndryshe

Ajo e shndërroi shtëpinë e vjetër në një moderne pasi mbeti në karrocë invalidore

Më: 17 maj 2022 Në ora: 20:07
Vic, një 42-vjeçare

Një grua me aftësi të kufizuara e transformoi shtëpinë e saj dhe gjithçka filloi për shkak të një sëmundjeje kronike.

Vic, një 42-vjeçare dhe nënë e një fëmije, u lind me sindromën Klippel-Feil, një sëmundje e rrallë e kockave, por nuk shfaqi simptoma të rënda deri në moshën 35-vjeçare. Sot ajo përdor një karrige me rrota dhe si pasojë e sëmundjes iu shfaq dystonia, një gjendje kronike në të cilën muskujt tkurren pa dashje, duke shkaktuar lëvizje të përsëritura. Problemet e saj shëndetësore bënë që Vicit t'i duhej ta përshtaste shtëpinë me nevojat e saj.

Vic Au-Yeung, 42, shpenzoi 15.000 funte gjatë pesë vjetëve duke rinovuar një pronë me pesë dhoma gjumi që bleu me bashkëshortin e saj Shawn, 42, pesë vjet më parë, duke rritur vlerën e saj në 70.000 funte.

Vic, e cila është adhuruese e madhe e projekteve të bëra vetë, ka treguar se si Shawn, ajo dhe vajza e tyre 15-vjeçare Jazmyn madje i bënin vetë mobiliet duke përdorur shpesh paleta druri dhe arka me mollë. Renovimet u morën menjëherë pas blerjes së shtëpisë, dhe fotot që tregojnë se çfarë arriti të bëjë kjo grua e guximshme janë hit - Vic, ajo ka më shumë se 42.000 ndjekës në Instagram.

Në kuzhinë, së cilës iu deshën katër muaj për ta ridekoruar, përballueshmëria ishte thelbësore, kështu që u zgjodh një dizajn i hapur. Brendësia rustike dhe elegante është zbukuruar me bimë jeshile që hiqen nga tavani.

Në oborr, gjelbërimi shtesë mbush boshllëqet në pjergull duke krijuar një vend komod me hije me xhama të rehatshëm të zbukuruar me jastëkë shumëngjyrësh.

Dhoma e ngrënies, transformimi i së cilës kushtoi vetëm 20 funte reflekton stilin skandinav me sipërfaqe të pastra, karrige të bardha dhe një komodë blu-ari. "Ne e kthyem shtëpinë në një shtëpi, i dhamë vulën tonë personale," tha Vic.

"Më pëlqen stili industrial; tavolina e kafesë në dhomën e ndenjes është në fakt një mbështjellje kabllori. Më pëlqejnë gjithashtu bimët, ato janë bërë një pjesë e rëndësishme e dekorit tim. Me rritjen e çmimeve, mendoj se shumë do të identifikohen me siguri me buxhetin tonë të kufizuar. dhe komplimenti im më i mirë është kur njerëzit thonë se mund të shoh kaq shumë personalitete në shtëpinë time. Edhe pse frymëzohem duke parë se çfarë bëjnë të tjerët, do ta urreja që shtëpia ime të duket si çdo tjetër", shton ai.

Duke folur për rregullimet që çifti kishte bërë në shtëpi për ta bërë Vicin më të lehtë për të lëvizur, ajo tha: “Kur përfundova në një karrocë me rrota, burri im bëri dy rampa, një për të dalë në kopsht dhe një në kopsht. Për mua kjo do të thoshte liri. Fakti që nuk më duhej të 'zvarritesha' lart e poshtë shkallëve siç kisha bërë prej vitesh ishte një bukuri e vërtetë."

Dy dhomat në të cilat Vic solli dhuntinë më personale janë dhoma e saj e gjumit dhe dhoma e vajzës së saj. Ajo kalon shumë kohë atje, kështu që u sigurua që dhoma të dukej bukur. Së fundmi ka dekoruar edhe dhomën e gjumit të vajzës së saj. Iu deshën rreth gjashtë muaj, por ia doli.

“Kam bërë edhe tavolina, stola, madje edhe një shtrat për vajzën time. Nuk më shqetëson të më pyesin nëse kam nevojë për ndihmë, por është tepër dekurajuese kur thua “Jo, faleminderit” dhe pastaj të injorojnë”, thotë ajo.

Çifti kishte kosto shumë të ulëta, duke blerë produkte dhe materiale online, duke përfshirë rampat e shkallëve. Ata morën edhe donacione nga kompanitë.

"Kur rregulloni një shtëpi me një buxhet të kufizuar, këshilla më e mirë do të ishte të provoni dhe të mos e krahasoni shtëpinë tuaj me të tjerët. Mos kini frikë të provoni gjëra të reja. Të bësh diçka që nuk e kishe menduar kurrë se mund ta bësh është një ndjenjë e mahnitshme, "përfundon ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat