​Zbulohet në Greqi varri i gruas në 'krevatin e sirenës'

Ndryshe

​Zbulohet në Greqi varri i gruas në 'krevatin e sirenës'

Më: 9 qershor 2022 Në ora: 18:23
Varri i gruas në 'krevatin e sirenës'

Arkeologët kanë zbuluar varrimin e lashtë të një gruaje të shtrirë në një shtrat prej bronzi pranë qytetit të Kozanit në Greqinë veriore. Ajo daton në shekullin e parë p.e.s.

Përshkrimet e sirenave dekorojnë shtyllat e shtratit. Shtrati shfaq gjithashtu një imazh të një zogu që mban një gjarpër në gojën e tij, një simbol i perëndisë së lashtë greke Apollon. Koka e gruas ishte e mbuluar me gjethe dafine ari që me gjasë ishin pjesë e një kurore, tha në një email për Live Science Areti Chondrogianni-Metoki, drejtore e Eforatit të Antikiteteve të Kozanit. Pjesët prej druri të shtratit janë dekompozuar.

Në duart e gruas u gjetën fije ari, ndoshta nga qëndisje, tha Chondrogianni-Metoki. Krahas mbetjeve u varrosën edhe katër enë balte dhe një enë qelqi. Asnjë person tjetër nuk u varros me të.

Arkeologët tani po analizojnë skeletin për të përcaktuar shëndetin e gruas, moshën kur ajo vdiq dhe shkakun e mundshëm të vdekjes. Artefaktet e gjetura tek ajo sugjerojnë se ajo ka të ngjarë të vinte nga një prejardhje e pasur dhe mund t'i përkiste një familjeje mbretërore.

"Ne nuk dimë shumë për historinë e kësaj zone gjatë shekullit të parë p.e.s.," tha Chondrogianni-Metoki për Live Science.

Mijëra vjet më parë, Kozani ishte pranë një qyteti të rëndësishëm të quajtur Mavropigi (vendi tani është një fshat) që strehonte një vend të shenjtë kushtuar Apollonit, tha Chondrogianni-Metoki.

Të dhënat historike tregojnë se gjatë shekullit të parë p.e.s., kontrolli dhe ndikimi romak në Greqi ishte në rritje. Romakët shkatërruan qytetin e Korintit në vitin 146 p.e.s. dhe pushtuan Athinën në vitin 86 p.e.s. Në vitin 48 p.e.s. një betejë vendimtare në Greqinë veriore e njohur si Beteja e Farsalusit pa ushtrinë e Jul Cezarit të mposhtë një forcë të udhëhequr nga Pompeu; fitorja rezultoi që Cezari të bëhej sundimtar de facto i Romës.

Eshtrat e gruas mbahen aktualisht në Muzeun Arkeologjik të Aiani në Greqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat