​Indi: Mjekët shpëtuan një luan nga verbimi

Ndryshe

​Indi: Mjekët shpëtuan një luan nga verbimi

Më: 12 qershor 2022 Në ora: 17:28
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Një luan pesëvjeçar në shtetin perëndimor të Indisë - Gujarat po rikuperon shikimin e tij pasi mjekët i bënë një operacion katarakt në të dy sytë e tij.

Zyrtarët në pyllin Gir - vendbanimi i fundit i luanit aziatik - fillimisht vunë re se diçka nuk shkonte kur luani pushoi së reaguar edhe kur preja ishte afër. Ata më pas e çuan në një qendër shpëtimi, ku një ekzaminim tregoi se ai kishte katarakte të pjekur në të dy sytë.

Një operacion i kataraktit përfshin zëvendësimin e lenteve natyrale të syrit me një të bërë prej plastike. Ato kryhen në mënyrë rutinore te kafshët më të vogla si qentë.

Për t'u përgatitur për operimin e luanit, mjekët lexuan dokumente kërkimore dhe folën me ekspertë. Ata studiuan gjithashtu një mostër syri të marrë nga pas vdekjes së një luani të ngordhur për të kuptuar strukturën anatomike.

Luani tani po shërohet nga operacioni dhe së shpejti do të lirohet përsëri në pyll, raporton BBC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat