​Monedha e argjendit me mbretin e famshëm viking u zbulua në Hungari

Ndryshe

​Monedha e argjendit me mbretin e famshëm viking u zbulua në Hungari

Më: 12 qershor 2022 Në ora: 19:35
Foto ilustrim

Një detektor metali në Hungari ka zbuluar një monedhë të vogël argjendi të shënuar me emrin e një mbreti të famshëm viking, i cili u humb pothuajse 1000 vjet më parë.

Monedha u gjet pranë fshatit hungarez Várdomb. Ajo daton midis 1046 dhe 1066 dhe është mbishkruar me emrin e mbretit norvegjez.

Gjetja ka habitur arkeologët, të cilët kanë luftuar për të shpjeguar se si monedha mund të ketë përfunduar atje - madje është e mundur që ajo të ketë mbërritur me oborrin udhëtues të një mbreti hungarez mesjetar.

Monedha e hershme norvegjeze, "penning", nuk ishte veçanërisht e vlefshme në atë kohë, edhe pse ishte prej argjendi dhe vlente ekuivalentin e 20 dollarëve në paratë e sotme.

"Kjo ishte e barabartë me denarin e përdorur në Hungari në atë kohë," i tha Live Science në një email Máté Varga, një arkeolog pranë Muzeut Rippl-Rónai në qytetin jugor hungarez të Kaposvár dhe një student i doktoratës në Universitetin hungarez të Szeged.

"Nuk ia vlente shumë - ndoshta mjaftonte për të ushqyer një familje për një ditë."

Një gdhendje e vitit 1865 e monedhës së shkruar Harald Hardrada. Në njërën anë ju shihni emrin e Harald duke rrotulluar buzën e monedhës dhe një triquetra në mes. Më pas në anën tjetër mund të shihni disa shkrime të tjera norvegjeze përgjatë buzës së monedhës dhe në mes është një rreth me një model gjigant me 3 rrathë në seksionet lart majtas dhe poshtë djathtas.

Detektori i metaleve Zoltán Csikós e gjeti monedhën e argjendtë në fillim të këtij viti në një vend arkeologjik në periferi të fshatit Várdomb dhe ia dorëzoi arkeologut András Németh në Muzeun e Qarkut Wosinsky Mór në qytetin e afërt të Szekszárd.

Várdomb mban mbetjet e vendbanimit mesjetar të Kesztölc, një nga qytetet tregtare më të rëndësishme në rajon në atë kohë. Arkeologët kanë bërë qindra gjetje atje, duke përfshirë stolitë e veshjeve dhe monedhat, tha Varga.

Ka prova të konsiderueshme të kontaktit midis Hungarisë mesjetare dhe Skandinavisë, duke përfshirë artefakte skandinave të gjetura në Hungari dhe artefakte hungareze të gjetura në Skandinavi që mund të ishin sjellë atje nga tregtia ose mjeshtrit udhëtues, tha Varga.

Por kjo është hera e parë që një monedhë skandinave është gjetur në Hungari, tha ai.

Harald Hardrada ("Hardrada" përkthehet si "sundimtar i fortë" në norvegjisht) ishte djali i një shefi norvegjez dhe gjysmë vëllai i mbretit norvegjez Olaf II, sipas Britannica. Ai jetoi në fund të epokës së vikingëve dhe nganjëherë konsiderohet si i fundit i mbretërve luftëtarë vikingë të mëdhenj.

Harald thuhet se luftoi së bashku me gjysmë-vëllain e tij në Betejën e Stiklestad në vitin 1030, ku Olaf u mposht dhe u vra nga forcat e një aleance midis rebelëve norvegjezë dhe danezëve. Pas kësaj, Harald iku në Perandorinë Bizantine, ku u bë një udhëheqës i shquar ushtarak.

Ai u kthye në Norvegji në vitin 1045 dhe u bë mbret i përbashkët me nipin e tij, Magnus I Olafsson; dhe ai u bë mbreti i vetëm kur Magnus vdiq në betejë kundër Danimarkës në vitin 1047.

Harald kaloi shumë vite duke u përpjekur për të marrë fronin danez dhe në vitin 1066 ai u përpoq të pushtonte Anglinë duke u bashkuar me forcat rebele të Tostig Godwinson, i cili po përpiqej t'i merrte mbretërinë vëllait të tij, mbretit Harold Godwinson.

Por të dy Harald dhe Tostig u vranë nga forcat e Harold Godwinson në Betejën e Stamford Bridge në Anglinë veriore në 1066; me ç'rast fitimtari dhe ushtritë e tij duhej të kalonin vendin në vetëm disa javë përpara Betejës së Hastings kundër Uilliamit të Normandisë - të cilën Harold Godwinson e humbi, dhe bashkë me të edhe mbretërinë e Anglisë.

Monedha e gjetur në Várdomb mund të kishte humbur më shumë se 100 vjet pasi ishte prerë, por ka më shumë gjasa që të ishte në qarkullim për 10 deri në 20 vjet, thanë Varga dhe Németh.

Ky takim krijon një lidhje të mundshme me një mbret mesjetar hungarez të quajtur Solomon, i cili sundoi nga viti 1063 deri në vitin 1087.

Një mundësi tjetër është që monedha e argjendit të ishte sjellë në Kesztölc nga një udhëtar i zakonshëm.

Studimet në terren dhe zbulimi i mëtejshëm i metaleve do të kryhen në vend në të ardhmen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat