​Pse njerëzit filluan të hanin mumie egjiptiane?

Ndryshe

​Pse njerëzit filluan të hanin mumie egjiptiane?

Më: 12 qershor 2022 Në ora: 20:13
Ilustrim

Pse njerëzit mendonin se kanibalizmi ishte i mirë për shëndetin e tyre? Përgjigja ofron një vështrim në të çarat më të çuditshme të historisë evropiane, në një kohë kur evropianët ishin të fiksuar pas mumieve egjiptiane.

Të nxitur fillimisht nga besimi se mbetjet njerëzore dhe të ngjyrosura mund të kuronin nga murtaja deri te një dhimbje koke, dhe më pas nga idetë makabre që njerëzit e kohës viktoriane kishin për argëtimin pas darkës, kufomat e egjiptianëve të lashtë ishin objekt magjepsjeje nga mesjetës deri në shekullin e 19-të.

Besimi se mumiet mund të kuronin sëmundje, i shtyu njerëzit për shekuj me radhë të gëlltitnin diçka që kishte shije të tmerrshme.

Mumia, produkti i krijuar nga trupat e mumifikuar, ishte një substancë medicinale e konsumuar për shekuj nga të pasurit dhe të varfrit, e disponueshme në dyqanet e farmacive dhe e krijuar nga mbetjet e mumieve të sjella nga varret egjiptiane. përsëri në Evropë.

Nga shekulli i 12-të farmacistët po përdornin mumiet e grira për vetitë e tyre medicinale të botës tjetër. Mumiet ishin një ilaç i përshkruar për 500 vjetët e ardhshëm.

Në një botë pa antibiotikë, mjekët përshkruanin grimcimin e kafkave, kockave dhe mishit për të trajtuar sëmundjet nga dhimbjet e kokës deri te reduktimi i ënjtjes ose shërimi i murtajës.

Jo të gjithë ishin të bindur. Guy de la Fontaine një mjek mbretëror, dyshoi se mumia ishte një ilaç i dobishëm dhe pa mumie të falsifikuara të bëra nga fshatarë të vdekur në Aleksandri në 1564. Ai kuptoi se njerëzit mund të mashtroheshin. Ata nuk konsumonin gjithmonë mumie të vërteta të lashta.

Por falsifikimet ilustrojnë një pikë të rëndësishme: kishte kërkesë të vazhdueshme dhe vetëm furnizimi i mumieve të vërteta egjiptiane nuk mund ta përmbushte këtë.

Disa mjekë besonin se mishi dhe gjaku i freskët kishin një vitalitet që i mungonte të vdekurve prej kohësh.

Pretendimi se i freskët ishte më së miri i bindur edhe më fisnikët e fisnikëve. Mbreti Charles II i Anglisë mori ilaçe të bëra nga kafka njerëzore pasi pësoi një konfiskim dhe deri në vitin 1909, mjekët zakonisht përdornin kafka njerëzore për të trajtuar sëmundjet neurologjike.

Për elitën mbretërore dhe shoqërore, ngrënia e mumieve dukej një ilaç i përshtatshëm mbretëror, pasi mjekët pretenduan se mumia ishte bërë nga faraonët. Mbretërit hëngrën mbretër.

Në shekullin e 19-të, njerëzit nuk po konsumonin më mumie për të kuruar sëmundjet, por viktorianët po organizonin "festa të mbështjelljes" ku kufomat egjiptiane do të hapeshin për t'u argëtuar në festa private.

Ekspedita e parë e Napoleonit në Egjipt në 1798 zgjoi kureshtjen evropiane dhe lejoi udhëtarët e shekullit të 19-të në Egjipt të sillnin mumie të tëra në Evropë të blera nga rruga në Egjipt.

Viktorianë organizuan festa private kushtuar zbërthimit të mbetjeve të mumieve të lashta egjiptiane.

Ngjarjet e hershme të çmbështjelljes kishin të paktën një rimeso të respektit mjekësor. Në 1834, kirurgu Thomas Pettigrew hapi një mumie në Kolegjin Mbretëror të Kirurgëve. Në kohën e tij, autopsitë dhe operacionet bëheshin publikisht dhe ky zbërthim ishte vetëm një tjetër ngjarje mjekësore publike.

Së shpejti, edhe pretendimi i kërkimit mjekësor humbi. Tashmë mumiet nuk ishin më medicinale, por emocionuese. Një mikpritës i darkës, i cili mund të argëtonte një audiencë gjatë zhveshjes, ishte mjaft i pasur sa të zotëronte një mumie të vërtetë.

Ngazëllimi i të parit të mishit dhe kockave të thara që shfaqeshin ndërsa fashat u shkëputën, nënkuptonte që njerëzit u dyndën drejt këtyre mbështjellësve, qoftë në një shtëpi private apo në teatrin e një shoqërie të ditur. Pije e fortë nënkuptonte audienca ishte e zhurmshme dhe mirënjohëse.

Festat e zbërthimit të mumieve përfunduan me fillimin e shekullit të 20-të. Eksitimi makabre dukej me shije të keqe dhe shkatërrimi i pashmangshëm i mbetjeve arkeologjike dukej për keqardhje.

Më pas zbulimi i varrit të Tutankhamenit nxiti një mani që i dha formë dizajnit të artit deko në gjithçka, nga motivet e dyerve në ndërtesën Chrysler deri te forma e orëve të dizajnuara nga Cartier. Vdekja e papritur më 1923 e Lord Carnarvon, sponsor i ekspeditës së Tutankhamenit, ishte nga shkaqe natyrore, por së shpejti iu atribuua një besëtytnie të re - "mallkimi i mumies".

Në vitin 2016 egjiptologu John J. Johnston priti hapjen e parë publike të një mumie që nga viti 1908. Pjesë arti, pjesërisht shkencë dhe pjesërisht shfaqje, Johnston krijoi një rikrijim gjithëpërfshirës të asaj se si ishte të jesh i pranishëm në një zbërthim viktorian.

Ishte aq pa shije sa të ishte e mundur, me gjithçka që nga Bangles' Walk Like një egjiptian që luante me altoparlant me zë të lartë deri te të pranishmit.

Mumia ishte vetëm një aktor i mbështjellë me fasha, por ngjarja ishte një përzierje ndijore marramendëse. Fakti që ndodhi në Spitalin St Bart në Londër ishte një kujtesë moderne se mumiet kalojnë shumë fusha të përvojës nga mjekësia në makabre.

Sot, tregu i zi i kontrabandës së antikitetit – duke përfshirë mumiet – vlen rreth 3 miliardë dollarë.

Asnjë arkeolog serioz nuk do të hapte një mumie dhe asnjë mjek nuk do të sugjeronte të hante një të tillë, por joshja e mumies mbetet e fortë - ato janë ende në shitje, ende të shfrytëzuara dhe ende një mall.

Në historinë e Britanisë së Madhe, epoka viktoriane ishte periudha e mbretërimit të mbretëreshës Victoria, nga 20 qershor 1837-22 janar 1901. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat