​Peshku më i madh i ujërave të ëmbla kapet në Kamboxhia

Ndryshe

​Peshku më i madh i ujërave të ëmbla kapet në Kamboxhia

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 21:27
Foto ilustrim

Një peshk rreth 300 kilogramë dhe gati katër metra i gjatë, u kap në lumin Mekong në Kamboxhia më 13 qershor, sipas një deklarate nga Wonders of the Mekong, një projekt i përbashkët kërkimor kamboxhian-SHBA.

Banorët vendas e kanë peshkun "Hëna e plotë" për shkak të formës së rrumbullakët.

Shkencëtarët kanë thënë se peshku i kapur është më i madhi i regjistruar ndonjëherë në botë e që i takon ujërave të ëmbla.

Peshku u kap nga një peshkatar lokal në verilindje të vendit dhe u mbiquajt "Boramy", ose "hëna e plotë".

Rekordi i mëparshëm për një peshk të ujërave të ëmbla ishte një mustak gjigant Mekong 293 kg, i zbuluar në Tajlandë në vitin 2005, tha grupi.

Për nder të kapjes së rekordit, peshkatari me fat u kompensua me normën e tregut, që do të thotë se ai mori një pagesë prej rreth 600 dollarë.

Lumi Mekong kalon nëpër Kinë, Mianmar, Laos, Tajlandë, Kamboxhia dhe Vietnam.

Është shtëpia e disa llojeve të peshqve gjigantë të ujërave të ëmbla, por presionet mjedisore po rriten me frikë të veçantë nga shkencëtarët rreth një programi madhor të ndërtimit të digave në vitet e fundit që mund të prishë seriozisht vendet e vezëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat