Shefi lë firmën 68 miliardë dollarëshe thjeshtë për t’u ulur në plazh e për t’mos bërë asgjë!

Ndryshe

Shefi lë firmën 68 miliardë dollarëshe thjeshtë për t’u ulur në plazh e për t’mos bërë asgjë!

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 23:41
Andrew Formica

Shefi ekzekutiv i Jupiter Fund Management, Andrew Formica, ka njoftuar papritur se po largohet nga menaxhimi i aseteve prej 55.3 miliardë paund (67.9 miliardë dollarë) të cilit iu bashkua në 2019.

”Unë thjesht dua të shkoj të ulem në plazh dhe të mos bëj asgjë. Nuk po mendoj për asgjë tjetër”, tha 51 vjeçari Formica për Bloomberg në një intervistë, transmeton klankosova.tv.

Formica do të japë dorëheqjen si shef ekzekutiv dhe drejtor i menaxhimit të aseteve prej 67.9 miliardë dollarësh më 1 tetor, njoftoi Jupiter të martën.

Ai do të pasohet nga Matthew Beesley, shefi i investimeve të kompanisë, i cili do të marrë rolin e CEO që nga ajo kohë.

Jupiter Fund Management është një grup i menaxhimit të fondeve në Mbretërinë e Bashkuar, që menaxhon investimet e kapitalit dhe obligacioneve për investitorët privatë dhe institucionalë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat