​Një elefant i rrallë i bardhë u lind në Mianmar

Ndryshe

​Një elefant i rrallë i bardhë u lind në Mianmar

Më: 3 gusht 2022 Në ora: 20:12
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Një elefant i rrallë i bardhë u lind në Mianmarin perëndimore, raportuan mediat lokale sot.

E lindur muajin e kaluar në shtetin Rakhine, foshnja elefant peshon 80 kilogramë dhe është rreth 70 centimetra e gjatë, shkruan gazeta Myanmar Global New Light.

Pamjet në televizionin shtetëror tregojnë elefantin duke ndjekur nënën e tij në lumë ku lahet nga rojtarët e tij, të cilët më pas e ushqejnë.

Nëna është 33-vjeçarja Zar Han Hla dhe Global New Light shkruan se foshnja elefant ka shtatë nga tetë karakteristikat që lidhen me elefantët e rrallë të bardhë, si sytë ngjyrë perle dhe veshët e mëdhenj.

Për elefantin e vogël filloi të shkruhet në rrjetet sociale në fund të muajit të kaluar, por ende nuk ka një emër.

Elefantët e bardhë në Azinë Juglindore konsiderohen si një dukuri me fat, kështu që sundimtarët e lashtë i mblodhën ata.

Kushtet luksoze në të cilat ata mbaheshin çuan në termin "elefant i bardhë" në kulturën e Mianmarit që nënkupton diçka të bukur, por të padobishme.

Aktualisht ka gjashtë elefantë të bardhë në Naypyidaw, kryeqyteti i Mianmarit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat