Në Zvicër gjenden rrënojat e avionit të rrëzuar në vitin 1968

Ndryshe

Në Zvicër gjenden rrënojat e avionit të rrëzuar në vitin 1968

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 18:04
Foto ilustrim

Mbetjet e një avioni që u rrëzua në Alpet zvicerane në vitin 1968 u gjetën në një akullnajë 54 vjet më vonë, njoftoi policia.

Mbetjet e avionit u shfaqën në akullnajën Aletsch, në pjesën jugperëndimore të kantonit Wallis, pranë majave Jungfrau dhe Monch. Policia sqaroi se rrënojat u gjetën të enjten.

“Hetimi përcaktoi se këto ishin pjesë të një Piper Cherokee, regjistrimi HB-OYL, i cili u rrëzua më 30 qershor 1968. Puna e mëtejshme do të ndërmerret sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në njoftim.

Në aeroplan ishin një mësues, një mjek dhe djali i tij, të gjithë nga Cyrihu. Më pas u gjetën trupat e tyre, por jo mbetjet e avionit.

Mbetjet u panë nga një udhërrëfyes ecjeje gjatë një prej turneve në zonë. Për shkak të ndryshimeve klimatike dhe shkrirjes së akullnajave, rruga e ngjitjes ka ndryshuar kështu që tani kalon nëpër pjesën e malit ku ndodheshin rrënojat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat