Gruaja më e gjatë në botë bën realitet ëndrrën e madhe, fluturon për herë të parë me aeroplan

Ndryshe

Gruaja më e gjatë në botë bën realitet ëndrrën e madhe, fluturon për herë të parë me aeroplan

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 18:02
Foto ilustrim

Gruaja më e gjatë në botë ka bërë udhëtimin e saj të parë me avion me linjën e Turkish Airlines.

Rumeysa Gelgi, e cila ka hyrë në Librin e Rekordeve Guinness për gjatësinë e saj 2.15 metra bëri realitete ëndrrën e saj më ta madhe, fluturimi me avion. E shoqëruar nga nëna e saj, e reja hipi në fluturim me karrocën e saj me rrota përpara se të shtrihej në “barelë” brenda aeroplanit për një fluturim 13 orësh për në San Francisko.

Mediet e huaja raportojnë se linja ajrore përshtati 6 sediljet në aeroplan për të bërë të mundur qendrimin e 25-vjeçares.Zhvilluesja 25-vjeçare e softuerit donte të udhëtonte në SHBA për të bashkëpunuar me Guinness për event.

Gelgi u tha gazetarëve në Aeroportin e Stambollit se ishte shumë e emocionuar që do të udhëtonte me avion për herë të parë dhe se ky fluturim ishte shumë i rëndësishëm për të. Gelgi jeton në Karabuk, Türkiye, rreth 200 kilometra në veri të kryeqytetit, Ankara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat