Hyn në operacion për të hequr mitrën, mjeku i ‘vjedh’ veshkat dhe arratiset

Ndryshe

Hyn në operacion për të hequr mitrën, mjeku i ‘vjedh’ veshkat dhe arratiset

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 13:48
Ilustrim

Një rast i rëndë trafikimi organesh është zbuluar në Indi, pasi një mjek i vodhi veshkat një pacienteje dhe u zhduk.

18-vjeçarja Sunita Devi vizitoi mjekun për t’i hequr mitrën në mënyrë kirurgjikale pasi vuante nga një sëmundje, por u la në një gjendje kritike pasi doktori dyshohet se i vodhi dy organet dhe u zhduk.

Nëna e saj e kuptoi se çfarë kishte ndodhur vetëm kur gjendja e saj u përkeqësua pas operacionit dhe ajo u dërgua në një spital në rrethin Muzaffarpur të Indisë. Ajo u tmerrua kur i thanë se vajza nuk kishte veshka dhe se do të vdiste nëse nuk do të kishte kujdes urgjent mjekësor.

Sunita që atëherë ka marrë dializë të rregullt dhe qëndron në spital, teksa policia është vënë në kërkim të mjekut. Dyshohet se ai bën pjesë në një rrjet të madh trafiku organesh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat