Çfarë fshihet? Misteret e gropës më të madhe dhe më të thellë në botë

Ndryshe

Çfarë fshihet? Misteret e gropës më të madhe dhe më të thellë në botë

Më: 18 nëntor 2022 Në ora: 10:01
Tiankeng do të thotë “Gropa Qiellore”.

Me përmasa 660 metra thellësi dhe me vëllim prej 130 milionë metra kub, Xiaoxhai Tiankeng i Kinës është gropa më e thellë dhe më e madhe në botë.

Tiankeng do të thotë “Gropa Qiellore”. Ajo ‘bie’ në një botë të vërtetë të nëndheshme që është shtëpia e një ekosistemi të lulëzuar prej rreth 1285 llojeve bimore dhe shtazore, duke përfshirë gingon e rrallë dhe leopardin me re, shkruan BBC.

Përveç përmasave të pazakonta, formacioni është gjithashtu unik si një gropë me dy fole që mban dy kratere të bashkuar nga një buzë e pjerrët. Në sezonin e shirave, një ujëvarë rrjedh nga gryka e gropës, duke ushqyer një lumë nëntokësor dhe një rrjet shpellash në bazën e saj.

Ndërsa vendasit kanë ditur për gropat për shekuj me radhë, ajo u “zbulua” nga bota e jashtme vetëm në vitin 1994, kur eksploruesit britanikë u përpoqën të vëzhgonin sistemin e saj të shpellave nëntokësore të ngjashme me labirintin. Si rezultat, kjo nëntokë e thellë dhe e errët mbetet një nga misteret më të mëdha gjeologjike të Kinës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat