​Fosili më i madh i breshkave detare u zbulua në Spanjë

Ndryshe

​Fosili më i madh i breshkave detare u zbulua në Spanjë

Më: 22 nëntor 2022 Në ora: 16:05
Foto ilustrim

Në veri të Spanjës, shkencëtarët zbuluan mbetjet e një specie të re të breshkave të mëdha detare. Krijesa parahistorike është më e madhja e llojit të saj e gjetur ndonjëherë në Evropë, peshon rreth dy ton dhe 3.65 metra e gjatë.

Breshka lundroi në detin subtropikal që përfshiu brigjet e ishullit të Evropës 83 milionë vjet më parë.

Madhësia është e krahasueshme me atë të një Mini Cooper. Breshka më e madhe e gjallë sot, breshka gubernator, e cila është 2 metra e gjatë dhe e famshme për migrimin e saj të zgjatur në det, është e zbehtë me atë madhësi.

Shkencëtarët e përshkruan breshkën, të cilën e quajtën Leviathanochelys aenigmatica, në një punim të botuar në Scientific Reports.

"Leviathan" është një dremitje për madhësinë e madhe të trupit të kafshës dhe "chelys" do të thotë breshkë. "Aenigmatica" përkthehet në enigmë - në lidhje me disa nga karakteristikat e çuditshme të krijesës, shkruajnë autorët.

Leviathanochelys pothuajse përputhej me breshkën më të madhe të regjistruar - Archelon, e cila jetoi afërsisht 70 milionë vjet më parë dhe arriti rreth 4.6 metra gjatësi.

“Leviathanochelys ishte po aq i gjatë sa një Mini Cooper ndërsa Archelon kishte të njëjtën madhësi si një Toyota Corolla”, tha paleontologu dhe bashkëautori i studimit Albert Selles i Institut Catala de Paleontologia (ICP), një qendër kërkimore e lidhur me Universitat Autònoma de Barcelona.

Vendi i gërmimit ku u zbuluan fosilet e breshkës së madhe detare të Periudhës Kretake Leviathanochelys aenigmatica në qarkun Alt Urgell të Katalonjës, në verilindje të Spanjës.

Zbulimi ishte krejtësisht rastësisht: një alpinist zbuloi disa fragmente kockash duke ecur në malet e Pirenejve, shkruan James Ashworth për Muzeun e Historisë Natyrore të Londrës.

Pas kësaj, mbetjet u mblodhën nga një muze lokal dhe Departamenti i Kulturës Katalanase, por askush nuk i studioi ato deri në vitin 2021. Studiuesit filluan gërmime të reja në vendin e Pyrenees dhe zbuluan fragmente të legenit dhe karapisë së breshkës—pjesën e guaskës që mbulon shpinën e krijesës.

“Gjatë Kretakut, te breshkat detare kishte një tendencë për të rritur madhësinë e trupit të tyre. Leviathanochelys dhe Archelon mund të përfaqësojnë kulmin e këtij procesi. Arsyeja për këtë rritje të madhësisë së trupit është hipotezuar të jetë presione grabitqare, por mund të ketë faktorë të tjerë," tha Oscar Castillo, një student në një program masteri në paleontologji në Universitat Autonoma de Barcelona dhe autori kryesor i studimit të botuar në revistën shkencore Reports.

Prania e disa fryrjeve kockore në anën e përparme të legenit ndryshon nga çdo breshkë tjetër e njohur e detit, gjë që tregon se Leviathanochelys përfaqëson një prejardhje të sapo zbuluar. Ajo tregon se gjigantizmi në breshkat detare u zhvillua në mënyrë të pavarur në linja të veçanta të Kretakut në Amerikën e Veriut dhe Evropë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat