A e dini pse karriget në kinema janë me ngjyrë të kuqe?

Ndryshe

A e dini pse karriget në kinema janë me ngjyrë të kuqe?

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 21:43
Foto ilustrim

Në mënyrë tipike, në kinema, perdet që rrethojnë ekranin, si dhe karriget, janë të kuqe. Por a keni menduar se pse është bërë kjo zgjedhje? Besohet se ka dy arsye kryesore: obsesioni ynë për operat italiane dhe fakti që e kuqja është ngjyra e parë që humbasim në kushtet e dritës së errët.

Për shekuj, Italia ka qenë qendra e shfaqjeve të operës. Duke qenë kështu, ndërsa operat filluan të zgjeroheshin në pjesën tjetër të Evropës, shtëpitë e operës u projektuan që të dukeshin si operat italiane, të cilat ishin kryesisht të kuqe dhe të arta. Ky trend u përhap më pas në të gjithë Evropën.

Por, siç duket, ka edhe një arsye tjetër pse trendi i kuq ka mbizotëruar deri më sot dhe ka të bëjë me shkencën: e kuqja është ngjyra e parë që humbasim në kushte me dritë të ulët. Me një gjatësi vale prej 650 nm, sapo dritat të fiken, ngjyra e kuqe do të jetë e para që do të “zhduket” nga sytë tanë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat