Zbulohet një koloni e re pinguinësh perandorë në Antarktidë

Ndryshe

Zbulohet një koloni e re pinguinësh perandorë në Antarktidë

Më: 21 janar 2023 Në ora: 21:35
Foto ilustrim

Shkencëtarët britanikë njoftuan sot se kanë identifikuar një koloni të re të pinguinëve perandorë në Antarktidë falë imazheve satelitore, një specie veçanërisht e kërcënuar nga ndryshimet klimatike.

Ekipi hulumtues e dalloi këtë koloni prej 500 pinguinësh falë njollave të errëta të lëna nga jashtëqitjet e kafshëve në akull, të cilat ishin të dukshme në imazhet satelitore, shpjegoi British Antarctic Survey, një organizatë kërkimore britanike.

Kolonia e re e çon në 66 numrin e grupeve të pinguinëve perandorë që janë parë në Antarktidë, gjysma e tyre falë imazheve satelitore.

“Është një zbulim emocionues por nuk është një lajm i mirë kjo koloni është e vogël dhe në një zonë që është shumë e prekur nga shkrirja e akullit,” shpjegoi profesori Peter Fretwell i cili drejtoi Anketimin Britanik të Antarktidës.

Pinguinët perandorë jetojnë dhe shumohen në Antarktidë dhe së fundmi janë shtuar në listën e specieve të rrezikuara të agjencisë amerikane të kafshëve të egra, sipas AFP.

Ndryshimet klimatike dhe shkrirja e akullit kërcënojnë zonat e shumimit të pinguinëve, ndërsa oksidimi i oqeanit kërcënon disa nga butakët me të cilët ushqehen.

Shkencëtarët vlerësojnë se me ritmin e ndryshimit të klimës, pothuajse të gjithë pinguinët perandorë do të zhduken deri në fund të shekullit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat