Kometa në formën e djallit me brirë po i afrohet Tokës

Ndryshe

Kometa në formën e djallit me brirë po i afrohet Tokës

Më: 1 nëntor 2023 Në ora: 23:55
Ilustrim

Një kometë gjigante që po i afrohet Tokës do të jetë e dukshme në vitin 2024 kur t’i afrohet më shumë Diellit. Gjatë rrugës, kometa ka bërë dy shpërthime në katër muaj, sipas Asociacionit britanik të Astronomisë.

Kometa me emrin “12P/Pons-Brooks” bëri dy shpërthime gazi dhe pluhuri gjatë udhëtimit rreth Tokës. Astronomët thonë se kometa tani duket si një djall me brirë.

Shpërthimet nuk janë të zakonshme në kometa; fenomeni ndodh vetëm 3-4% të kohës.

Në rastin e “12P/Pons-Brooks”, bërthama e kometës krijoi një hije përreth gazit dhe pluhurit nga shpërthimi. Pluhuri më pas krijoi formën e djallit me brirë.

Kometa do të kalojë më së afërmi Diellit më 21 prill dhe më afër Tokës më 2 qershor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat