69 mijë lapsat e amerikanit hyjnë në Guinness

Ndryshe

69 mijë lapsat e amerikanit hyjnë në Guinness

Më: 14 nëntor 2023 Në ora: 19:53
Foto ilustrim

Një burri nga Iowa e ShBA-së iu dha zyrtarisht titulli i rekordeve botërore Guinness për koleksionin e tij prej 69 mijë e 255 lapsash.

Aaron Bartholmey nga Colfax mbajti një ngjarje publike të numërimit gjatë verës me ndihmën e Shoqatës Amerikane të Mbledhësve të Lapsave dhe e dorëzoi totalin që rezulton në Rekordet Botërore Guinness me prova të shumta.

Bartholmey tani ka marrë informatë nga organizata e mbajtjes së të dhënave se ai zyrtarisht zotëron koleksionin më të madh të lapsave në botë.

“Në numra, e dija se mund ta mposhtja rekordin”, tha Bartholmey për KCCI-TV. Ai shtoi se numërimi ishte sfida e vërtetë.

“Ishte shumë punë për të mbledhur atë ngjarje dhe për të bërë të gjithë numërimin. Kështu që është vërtet emocionuese”, tha Bartholmey.

69,255 lapsat e tij përfshijnë të tillë që datojnë më shumë se 100 vjet më parë, lapsa reklamash, lapsa të krijuar për t’u përdorur në telefonat rrotullues dhe lapsa sportive që mbajnë oraret e ekipit.

“Gjithmonë më kanë shijuar historitë që mund të tregojnë lapsat”, tha Bartholmey për The Washington Post në korrik.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat