Qeni shpëton shtëpinë dhe lagjen nga një shpërthim gazi

Ndryshe

Qeni shpëton shtëpinë dhe lagjen nga një shpërthim gazi

Më: 19 janar 2024 Në ora: 18:58
Kobe, qeni Husky

Kobe, qeni Husky u kthye në një hero pasi shpëtoi lagjen nga një shpërthim gazi. Pronarja e Kobe, Chanell Bell ndau një video të qenit, i cili mund të shihet duke hapur një vrimë në oborrin e saj të përparmë në Instagram, raportoi Wion.

E habitur nga akti i qenit, Bell mendoi se kjo nuk është një sjellje normale e tij.

“Unë kisha një lexues në shtëpi për t’u siguruar që nuk kishte rrjedhje nga ngrohësja ime e vjetër,” shpjegoi ajo. “Kur pashë vrimën, kuptova se ishte sjellje e çuditshme për qenin tim. Intuita ime më tha ta kontrolloja”.

Bell vuri re rrjedhjen e gazit në të njëjtin vend ku qeni po gërmonte. Pajisja zbuloi gaz që vinte nga vrima që gërmoi Husky, kështu që Bell kontaktoi menjëherë autoritetet për këtë problem.

Një përgjegjës gazi dhe ekuipazhi u dërguan për të zgjidhur problemin dhe për të zbuluar shkallën e rrjedhjes së rrezikshme.

Pas kësaj, ekuipazhet e riparuan rrjedhjen dhe thanë se po të mos e kishte dalluar Kobe, edhe ndezja e një çelësi të dritës mund të kishte vënë në rrezik shtëpinë e Bell-it dhe jetën e saj.

Gjatë riparimit, ekuipazhi zbuloi tre rrjedhje kryesore gazi në lagje, të shkaktuara nga gypat e vjetëruar. Punëtorëve iu deshën tre ditë për të instaluar tubacione të reja dhe për të riparuar rrjedhjet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat