Fëmijët nuk e merituan! E moshuara ia lë trashëgiminë maces dhe qenit

Ndryshe

Fëmijët nuk e merituan! E moshuara ia lë trashëgiminë maces dhe qenit

Më: 26 janar 2024 Në ora: 11:22
Ajo ka vendosur t’u lërë pasurinë e saj prej 2.8 milionë dollarësh maceve dhe qenve të saj.

Një gjyshe në Kinë e identifikuar me mbiemrin e saj Liu, ndryshoi testamentin e saj sepse dyshohet se fëmijët e saj e neglizhuan atë në pleqëri, ndërsa kafshët shtëpiake i ofronin shoqëri dhe rehati.

Ajo ka vendosur t’u lërë pasurinë e saj prej 2.8 milionë dollarësh maceve dhe qenve të saj.

Një klinikë veterinare lokale është emëruar si administratore e trashëgimisë, me sfida ligjore që parandalojnë trashëgiminë e drejtpërdrejtë të kafshëve në Kinë, tha South China Morning Post, duke cituar Zonglan News.

Zonja Liu donte t’ua linte të gjithë trashëgiminë e saj kafshëve shtëpiake, por kjo nuk është e ligjshme në Kinë. Ajo gjithashtu thuhet se ishte e zemëruar me pasardhësit e saj që nuk e vizituan atë, edhe kur ajo ishte e sëmurë.

Mosha e saktë e zonjës Liu nuk ishte e qartë. Ajo u referua si një grua “e moshuar” në raportet e lajmeve, raporton The Independent.

Chen Kai, një zyrtar nga selia e Qendrës së Regjistrimit të Vullnetit të vendit në Pekin, tha për median se “ka alternativa për të zgjidhur këtë çështje”.

“Vullneti aktual i Liu është një mënyrë dhe ne do ta kishim këshilluar atë të caktonte një person që i beson për të mbikëqyrur klinikën veterinare për të siguruar që kafshët shtëpiake të kujdesen siç duhet”, tha ai.

Historia thuhet se ka ndezur diskutime në internet në lidhje me dinamikën e familjes dhe praktikat e trashëgimisë në Kinë.

Ndërkohë, kjo nuk është hera e parë që kafshët shtëpiake pasurohen pasi njerëzit e tyre u kanë lënë një trashëgimi të madhe. Veçanërisht, aspektet ligjore dhe praktike të trashëgimive të tilla mund të ndryshojnë.

Një rast i tillë është i një manjate hoteli, Leona Helmsley, e cila la trashëgim 12 milion dollarë (9.4 milion £) në një fond besimi për mirëqenien e qenit të saj maltez të quajtur Trouble pas vdekjes së saj në 2007.

Por kjo trashëgimi tërhoqi shumë vëmendje dhe kritika të publikut, duke çuar në një reduktim të mëvonshëm të shumës në 2 milion dollarë (1.57 milion £) nga një gjyqtar.

Një qen tjetër, një bari gjerman i quajtur Gunther IV, konsiderohej një nga qentë më të pasur në botë. Sipas rekordeve botërore Guinness, kontesha gjermane Karlotta Liebenstein vdiq dhe i la Gunther IV pasurinë e saj shumë milionëshe. Kjo histori u dokumentua gjithashtu në një seri dokumentaresh të Netflix, Gunther’s Millions .

Në vitin 2010, stilisti Alexander McQueen ndau një pjesë të konsiderueshme të pasurisë së tij prej 20 milionë dollarësh (15.7 milionë £) për qentë e tij. “Rich Dogs Of Instagram” dokumenton jetën luksoze që bëjnë disa qen.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat