Njëra ndër mollët më të vjetra në botë është ende duke u kultivuar

Ndryshe

Njëra ndër mollët më të vjetra në botë është ende duke u kultivuar

Më: 10 shkurt 2024 Në ora: 19:50
Foto ilustrim

Molla Mackintosh konsiderohet të jetë varieteti më i vjetër i kultivuar që rritet edhe sot.

Është një nga simbolet kombëtare të Kanadasë dhe është zbuluar nga John Mackintosh në vitin 1811 në kopshtin e fermës së tij në Ontario.

Ka qenë e disponueshme në shitje qe nga vitet tetëdhjetë të shekullit të 19-të, dhe përveç Kanadasë, rritet edhe në verilindje të Shteteve të Bashkuara.

Lëkura e kësaj molle me madhësi mesatare është kryesisht e kuqe e ndezur, por shpesh përfshin zona jeshile dhe të bardha. Mishi është i bardhë dhe ka një shije të mprehtë.

Mackintosh është një nga 10 mollët më të shitura në Amerikën e Veriut. Ajo rritet në zona që kanë ditë të ngrohta, me diell dhe net të freskëta. Është shumë rezistuese ndaj dimrit dhe mund t'i mbijetojë temperaturave të dimrit deri në minus 34 gradë Celsius.

Djali i John Mackintosh, Alan, ishte përgjegjës për shartimin e varietetit të guximshëm dimëror. Deri në vitin 1835, ai rriti dhe shiti këtë lloj molle në tregun lokal dhe Amerikën Veri-Lindore, dhe në 1870 filloi prodhimin komercial McIntosh Red.

Pema origjinale e kësaj molle u dëmtua nga zjarri në vitin 1906. E fundit e njohur, e cila ishte shartuar nga origjinali, u tha në vitin 2011 se ndodhej në një kopsht në Ontario dhe se pema e klonuar po rritet ende në muzeun historik të qytetit.

Ndryshe, emrin e kësaj molle e kanë marrë kompjuterët “Macintosh” e prodhuar nga kompania “Apple”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat