Tre hapa për të parandaluar qenin tuaj të qëndroj nën këmbë kur punon nga distanca

Ndryshe

Tre hapa për të parandaluar qenin tuaj të qëndroj nën këmbë kur punon nga distanca

Më: 15 prill 2024 Në ora: 22:59
Ilustrim

Pavarësisht nëse punoni nga shtëpia në mënyrë të përhershme ose për ndonjë arsye tjetër, ndiqni këta hapa të thjeshtë për të mos lejuar qenin tuaj të ngelet nën këmbë gjatë orarit të punës!

Qentë janë krijesa tepër të ndjeshme dhe megjithëse mund të mos e tregojnë atë nga jashtë, një ndryshim në modelin e jetës së tyre mund të krijojë stres.

Nëse gjatë kësaj kohe po punoni nga shtëpia, merrni parasysh qenin tuaj kur vendosni zyrën e shtëpisë tuaj. Mund të jetë joshëse ta lejoni atë të varet në këmbët tuaja ose nën tryezën tuaj tërë ditën. Por mos harroni se së shpejti, do të ktheheni në orarin tuaj normal.

Nëse e kushtëzoni qenin tuaj të jetë rreth jush 24-7, do të ketë një zbrazëti të theksuar për të kur të ktheheni në punë.

Krijimi i hapësirës

Ankthi i ndarjes është një sindromë shumë e vërtetë. Ndodh kur një qen nuk mëson se si të jetë vetëm. Aq sa mund të ndjehet si një luks për ju që të jeni afër qenit tuaj gjatë gjithë ditës, mund të jetë i dëmshëm për aftësinë e tij për të përballuar kur të ktheheni në zyrë. Ju mund ta bëni këtë të mos ndodhë duke vendosur një “vend”, ose një shtrat ku qeni juaj mund të rri me ju, por jo të jetë në krye të jush.

Ja se si ta praktikoni këtë ushtrim në tre hapa:

Vendosni shtratin ose jastëkun e qenit tuaj disa metra larg jush, mundësisht me njërën anë kundër një muri. Pak para se të përgatiteni për të filluar ditën tuaj të punës, drejtojeni qenin tuaj drejt jastëkut të tij. Shmangni çdo dialog të ngathët gjatë këtij ushtrimi. Vetëm qëndroni të qetë dhe të qetë. Kur jeni gati një këmbë larg nga shtrati i qenit tuaj, thoni fjalën “Vendi” dhe drejtojeni atë në shtratin e tij.

Nëse ai tashmë është i kushtëzuar të qëndrojë në shtratin e tij, nuk do të keni nevojë të përdorni ndonjë presion të shushunjës. Sidoqoftë, nëse ky është një shtrat i ri për të, në një dhomë që nuk e bën të shpeshtë, ai mund të ketë nevojë për një sasi të lehtë të presionit për të shkuar në shtrat.

Sapo të jetë në shtrat, ai ose do të qëndrojë, do të ulet, do të shtrihet ose të përpiqet të zbres përsëri. Nëse ai përpiqet të zbres, drejtoni me durim përsëri në shtrat.

Pasi të kthehet në shtrat, poziciononi trupin tuaj në atë mënyrë që të “ndaheni” me qenin tuaj. Me fjalë të tjera, drejtpërdrejt përballë tij. Ky konsiderohet “presion hapësinor” i cili është një mjet i fuqishëm komunikimi në mbretërinë e kafshëve.

Mbajeni atë në shtrat për një minutë ose dy dhe pastaj, ndërsa mbani zorrën, qetësisht ftojeni atë me urdhrin “le të shkojmë”. Ecni atë poshtë korridorit tuaj për pak, ose thjesht rrethoni dhomën. Pastaj përsërisni stërvitjen. Disa herë, kthejeni atë në shtratin e tij dhe përdorni përsëri urdhrin “vend”. Kërkojini atij të qëndrojë në shtrat pak më gjatë dhe ta sfidosh duke ecur pak më tutje çdo herë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat