Po gërmonin në dyshemenë e shtëpisë, çifti gjen thesarin me monedha ari

Ndryshe

Po gërmonin në dyshemenë e shtëpisë, çifti gjen thesarin me monedha ari

Më: 27 prill 2024 Në ora: 11:09
Foto ilustrim

Një grumbull monedhash historike që u zbuluan gjatë punimeve të rinovimit në një vilë është shitur në ankand për dyfishin e vlerës së vlerësuar. Arka e më shumë se 1000 monedhave ari dhe argjendi, që datojnë në shekujt 16 dhe 17, u gjet e varrosur nën një dysheme në South Poorton, Dorset.

Koleksioni arriti në 60,000 £ në Ankandet e Duke’s në Dorchester. Pronarët e vilës Robert dhe Becky Fooks, të cilët gjetën trofeun, thanë se paratë do të ndihmonin për të shlyer hipotekën e tyre.

Fooks po gërmonte me kazmë nën dritën e pishtarëve kur gjeti monedhat në një tas qeramike të varrosur në një dysheme të zhveshur. Gruaja e tij tha se ai në mënyrë karakteristike vazhdoi punën, duke e lënë atë t’i ekzaminojë të nesërmen. Ajo tha se kuptoi se ato ishin të vlefshme kur pa monedha ari me data qartësisht të lexueshme.

Image
Çifti

Thesarit, i zbuluar në tetor 2019, iu kthye çiftit këtë vit pas analizave të ekspertëve dhe punës ligjore. Muzeu Britanik ka spekuluar se ato u depozituan në fillim të Luftës Civile Angleze (1642-51) nga një pronar toke që përpiqej të mbante pasurinë e tij të sigurt.

Çmimi më i lartë në ankandin e së martës u arrit nga një kurorë ari Charles I, e vlerësuar fillimisht deri në 2,000 £, e cila u shit për 5,000 £ (6,000 dollarë).

Image
Gërmimi
commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat