Ky është burri që agjëroi për 382 ditë dhe arriti rezultate të mahnitshme

Ndryshe

Ky është burri që agjëroi për 382 ditë dhe arriti rezultate të mahnitshme

Më: 3 maj 2024 Në ora: 17:20
Pyesmo Angus Barbieri

Sa kohë mund të qëndrojë trupi dhe mendja e njeriut pa një kafshatë ushqimi kur agjëron për të humbur qindra kilogramë? Pyesmo Angus Barbieri, një burrë nga Skocia, i cili, më shumë se gjashtë dekada më parë, tërhoqi vëmendjen e botës kur nisi një udhëtim agjërimi 382 ditor për të humbur peshë. Në qershor 1965, Barbieri, i cili ishte shumë obez vendosi të kapërcejë varësinë e tij ndaj ushqimit dhe të humbasë peshën, sipas History Defined.

Udhëtimi i mrekullueshëm i Barbierit shkatërroi të gjitha rekordet dhe pritjet ekzistuese, shtyu kufijtë fizikë dhe mendorë, sfidoi besimet konvencionale dhe mahniti shkencëtarët, si dhe publikun.

Por si e riformoi Angus në të vërtetë fatin e tij – dhe a arritën trupi dhe mendja e tij të mbeten të paprekura deri në fund të procesit të pabesueshëm? Ka shumë pak informacione për ditët e Barbierit para humbjes së peshës.

Image
Pyesmo Angus Barbieri

Ai lindi në Tayport, Skoci, në vitin 1939 dhe dukej se kishte bërë një jetë mjaft normale. Si i ri, para se të fillonte të agjëronte, Barbieri punonte në dyqanin e peshkut dhe patatinave të të atit. Por në moshën 27-vjeçare, problemet e Barbierit me peshën u bënë të dukshme, pasi ai peshonte 206 kilogramë. Në qershor 1965, ai pranoi vullnetarisht për të kryer një agjërim të shkurtër në një përpjekje për të humbur peshë.

Ishte pikërisht kjo iniciativë në Qendrën e Infermierisë që Barbieri nisi të agjëronte drejt shëndetit për 382 ditë të jashtëzakonshme.

Image
Pyesmo Angus Barbieri

Konsumimi i ushqimit të ngurtë nuk lejohej gjatë planit specifik të agjërimit të Barbierit. Atij iu lejua të gëlltiste vetëm elektrolite, vitamina, pak maja për aminoacide të rëndësishme dhe së fundi, lëngje të veçanta si kafeja e zezë, çaji dhe uji i gazuar. Marrja e kalorive nga Barbieri mbeti afër zeros për të gjithë kohëzgjatjen e agjërimit të zgjatur – në thelb një ‘dietë uria’ e ndërthurur me agjërimin me ndërprerje.

Gjatë agjërimit të tij, Barbieri po humbte peshë me shpejtësi – duke humbur mesatarisht pothuajse një kilogram në ditë. Çdo muaj, ai humbte rreth 22 kilogramë. Muaj më vonë, Barbieri mbeti i përkushtuar ndaj agjërimit dhe shifrat në peshore vazhduan të bien. Ai u lejua çuditërisht të shkonte e të shkonte sipas dëshirës nga spitali Maryfield ku po trajtohej, por mjekët e Barbierit duhej ta shoqëronin për të monitoruar dietën e tij.

Por suksesi i agjërimit të tij nuk ishte pa të probleme. Barbieri duhej të linte punën në dyqanin e peshkut dhe patatinave të babait të tij në Nelson Street për të shmangur shkeljen e dietës së tij të rreptë. Qëllimi përfundimtar i Barbierit ishte të arrinte 81 kg, ku planifikonte të përfundonte udhëtimin e tij për humbje peshe. Dhe, pas një 382 ditësh jashtëzakonisht të jashtëzakonshme, më 11 korrik 1966, ai më në fund arriti objektivin e tij pasi humbi 125 kg. Barbieri e përfundoi agjërimin e tij atë mëngjes korriku me pak bukë e gjalpë dhe një vezë të zier të thjeshtë. Ai i tha shtypit: ‘Ndihem pak i ngopur, por më pëlqeu shumë’.

Transformimi i Barbierit e bëri të vështirë të dallonte se kush ishte ai duke parë fotot e tij të mëparshme. Çuditërisht, ai thuhet se ishte në gjendje të vendoste dy persona përkrah tij në një palë pantallona të vjetra. Historia e tij u bë shpejt një bisedë globale, me gazetat e largëta si Shtetet e Bashkuara që raportonin për udhëtimin e tij të pabesueshëm. Universiteti i Dundee ishte aq i intriguar nga humbja e peshës së Barbierit, saqë ata kryen një studim mbi të për të shqyrtuar efektet e agjërimit afatgjatë në trup. Mjekët e tij dokumentuan tërësinë e trajtimit të tij në një raport rasti që përshkruan përvojën që u botua në Revista Mjekësore Pasuniversitare në 1973.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat