​Shtyhet serish fluturimi i NASA-s në hapësirë

Ndryshe

​Shtyhet serish fluturimi i NASA-s në hapësirë

Më: 1 qershor 2024 Në ora: 19:43
Ilustrim

NASA përsëri ka shtyrë fluturimin e saj të parë të ekuipazhit të astronautëve në hapësirë në Starliner të Boeing vetëm disa minuta para se të fillonte.

Agjencia hapësinore tha se "një ndalesë u lëshua nga sekuenca e nisjes tokësore".

Starliner ishte vendosur të nisej nga Stacioni i Forcave Hapësinore Cape Canaveral në Florida për të bërë një udhëtim 24 orë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Anija kozmike mund të transportojë shtatë persona, por kjo provë do të ketë vetëm dy astronautë të NASA-s Barry Wilmore, 61-vjeç dhe Sunita Williams, 58, të cilët pritet të kalojnë një javë në bordin e ISS dhe do të vlerësojnë anijen kozmike dhe sistemet e saj.

Pas ri-hyrjes, Starliner do të vendosë parashutat dhe një sistem airbag, duke u ulur astronautët në SHBA-në perëndimore.

Nëse misioni është i suksesshëm, NASA mund të certifikojë Starliner për të kryer misione rutinë. NASA ka përdorur kryesisht anijen kozmike Dragon të SpaceX për të transportuar ekuipazhin dhe ngarkesën në ISS.

Nisja ishte planifikuar paraprakisht për më 6 maj, por u anulua pas një problemi me një valvul oksigjeni në një raketë nga United Launch Alliance, e cila prodhon dhe operon raketat që lëshojnë anijen kozmike në orbitë.

Një datë e re u caktua për 25 maj, por një rrjedhje e vogël heliumi u zbulua në modulin e shërbimit, i cili përmban sisteme mbështetëse dhe instrumente për funksionimin e një anije kozmike.

Misionet janë pjesë e programit më të madh të ekuipazhit komercial të NASA-s, i cili përdor raketa dhe anije kozmike amerikane për të dërguar astronautë dhe ngarkesa në ISS me shpresën për të ndihmuar NASA-n të përgatitet për misionet e ardhshme në Hënë dhe Mars.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat