Shqiptarësia krenari kombëtare

Opinione

Shqiptarësia krenari kombëtare

Nga: Sali Bollati Më: 6 maj 2021 Në ora: 01:10
Sali Bollati

Një ndjenë me kënaqësi te veçantë te mbushur me shume gëzim me dha  lajmi i dëshiruar prej ditësh; se  Intelektuali Atdhetar i Mirënjohur Shqiptaro Amerikani i Nderuar z. Frank Shkreli, mbas një operacioni  të suksesshëm ne zemër këtu në Manhattan të NY; fillon pushimet  e rimëkëmbjes pranë familjes se gëzuar!

Z. Frank lindur në Malësi  Shqiptare, në moshe të re vjen në Amerikën e Bekuar nga Zoti;  me Edukatën Demokratike Amerikane dhe i Brymosur me Shpirtin Atdhetar Shqiptar si arshivist i Shqiptarizmes; pa pushuar  shpalos nëpërmjet shkrimeve dhe publikimeve të shumta, vazhdimësinë Atdhetare Shqiptare. Niveli i Larte si Intelektual pasqyrohet si Drejtor i Zërit të Amerikës dhe shoqërues i të parit Ministër i Jashtëm Amerikan  me pritje Madhështore në Tiranë me 1991

 Historitë, Trimëritë, Aftësitë, Kontributet e  personaliteteve Shqiptare të Vërteta të gjitha kohërave janë të shpalosura edhe në publikimet  "Demokracia nuk Pret."

Kohet e fundit, megjithëse me probleme shëndetësore, shpalosi një te vërtetë Shqiptare,(fatkeqësisht pjesërisht të mohuar), të Stigmatizuar ngai pa harruari Vaso Pashe Shkodrani: "feja e shqiptarit është shqiptaria!" me deklarimin:" Unë jam çam!"

Me këtë nuk mohon asnjëherë vendlindjen dhe besimin që është edukuar; por Forcon ti Shqipëri me jep nder, me jep emrin shqiptar; dhe si i tille nga Tivari në Preveze ështëtoka e jone zoti na e ka lënë!.

Me lotë në sy me ngjalli Krenari; veçse me thënë të drejtën më krijoi edhe "shqetësime". Mbas e kanë lexuar deklaratën e z.Frank Shkreli; shumë kërkesa të ngjashme vazhdojnë te me afrohen dita-ditës. Një profesoreshe Shkodrane, një Doktoreshe nga Tirana, shume bashkëvendës me banim si ne Amerike, Kanada edhe ne Australi e Itali me drejtohen me preference: "Edhe unë jam çam"! Një mik nga Tirana me shkruajti O Sali, sikur po shtohemi shumë! Jo, e vërteta  është se po zgjohemi.

 Dhe faktikisht zgjimi dhe krenaria e Çamërisë, ka rifilluar qe nga Argjentina e largët ne distance; afruar shpirtërisht nga zoti i vërtetë se flet me një gjuhe për të gjithë Besimtaret e kësaj toke, Ne Çamet te Krishtere e myslimane Shqiptare flasim ashtu siç shkruan Naim Frasheri GLUHE PERENDIE-pra SHQIPE-gjuhen e te pareve te kësaj toke Iliro-Epirote-

Kryepeshkop Fan Noli: “Çamët janë Shqiptarë dhe vendi i tyre është Çamëria”

“Çamëria është një plagë e hapur që pikon gjak në secilin prej nesh” Kryepeshkop + Aleksander i Shqiptarëve

Sot, ora 20.30, mbahet ne Kishën Ortodokse Shqiptare te Buenos Aires – Argjentinë, Liturgjia Hyjnore (Mesha) dhe Ceremonia e Përshpirtjes, në kontekstin aktuall të 100 ditëve të karantinës këtu në Argjentinë nga COVID-19…

Mirëmëngjesi, të nderuar Bashkatdhetarë, Vëllezër dhe Motra Shqiptare, Miq te dashur të Shqipërisë: ju dëshiroj, shumë shëndet dhe begati, me familjet e juaja: Me rastin e 76º Vjetorit Genocidit Çam, nga fanatizmi frikacak grek, ku u masakruan mijera Shqiptarë te Çamerise;’ jemi mbledhur sot - 27 Qershor 2020.

Çamëri, je Drita e Kombit Shqiptar!!! Plagët e Çamëve nuk mbyllen kurr!!! Çamëria është një plagë e hapur e na pikon në zemrën e secilit prej nesh!!! Homazh për të gjithë ata Martirë që u masakruan!!! Sot kujtojmë me nder dhe respekt dhe shume dhimbje, në Argjentinë, dhe në Botën Mbarë, Përvjetorin e Gjenocidit Çam, Gjenocid I shovinizmi grek mbi popullsinë Shqiptare filluar më 27 / 6 / 1944

Rroft Çamëria dhe Çamët!!! Rroftë Çamëria Shqiptare!!! Rroftë Çamëria dhe Populli i saj Kreshnik!!! Me Lavdinë e Kombit tonë Shqiptar përgjithmonë!!! Rroftë Kombi Ynë Shqiptar!!! Rroftë Shqipëria Etnike e Ilirisë Autoktone!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! Zoti e Bekoftë Racën e bukur Ilire!!! Zoti e Bekoftë Shqipërinë dhe Shqiptarët, me Flamurin e Kombit Kuq e Zi kudo që janë në botë!!!

Shërbëtor i përulur i Zotit dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot Aleksander i Shqiptarëve,

Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës Rroftë Shqipëria e Bashkuar!!! #UnëJamÇameria

Më poshtë një urim dhe mesazh tepër domethënës i Kryepeshkopit Aleksandër i Shqiptarëve, udhëheqsit shpirtëror të Kishës Ortodokse Shqiptare në Amerikën Latine, me rastin e Ditës së Pashkëve drejtuar të gjithë shqiptarëve anë e mbanë botës dhe pa dallim feje a krahine:

Krishti u Ngjall! Me zemër ju uroj Gëzuar Pashkët, Vllëzër dhe Motra dhe Miqtë e mi Shqiptarë Ortodoksë dhe të gjithë atyre që e festojnë ketë ditë, kudo që gjindën, e për shumë vjet! Urime e paqë bekim dhe dashuri në familjet tuaja.

Përfitoj nga rasti për të përshëndetur me dashuri të gjithë Myslimanët, Bektashianët, Ateistët dhe të Krishterët, Vëllezërit e mi të gjakut: Urimet më të mira për të gjithë ju! Paqë, lumturi e begati gjithmonë! Rofshin të gjithë Shqiptarët në të gjithë botën, pa dallim Feje! Në Lavdinë e Kombit tonë Shqiptar, përgjithmonë! Rroftë Shqipëria Etnike! I Lirisë se Ilirisë. Autoktonus! Zoti e Bekoftë Shqipërinë dhe Shqiptarët!

Kryepeshkop +Aleksander i Shqiptarëve, Bir i Shqiponjës! (Marrë nga portali i Kryepeshkopit)

Nje nder Veprat e medha te Fan Nolit ishte Mbeshtetja e Amerikes se Bekuar per te Krijuar Kishen Ortodokse Shqiptare, sepse kisha ortodokse greke nuk lejonte te krishteret ortodokes Shqptare te varoseshin me meshe ne gjuhen Shqipe. Por sot fatekeqesisht kishen ortodokse Shqiptare e ka uzurpuar Janullatosi, i cili jo vetem qe nuk di Shqip por vazhdon greqezimin e Shqiperise; duke mohuar Masakrat dhe genocidin grek ndaj Shqiptareve te Çamerise. Vetkuptohet se feja greke nuk eshte fetare, por shoviniste; sa larg qendron nga Feja e vertete qe  Zoti i Madherishem flet me nje Gjuhe miqesore, vellazerore per te gjithe njerezite kesaj toke te Bekuar nga Ai.

Sali Bollati- Çam i mbiletuar nga genocidi grek me 1944

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat