Virusi Zika mund të jetë një hap larg përhapjes shpërthyese

Shëndetësia

Virusi Zika mund të jetë një hap larg përhapjes shpërthyese

Më: 14 prill 2022 Në ora: 20:57
Virusi Zika

Një shpërthim i ri i virusit Zika është mjaft i mundshëm, paralajmërojnë studiuesit, dhe një mutacion i vetëm mund të jetë potencialisht i mjaftueshëm për të shkaktuar një përhapje shpërthyese.

Sëmundja shkaktoi një urgjencë mjekësore globale në vitin 2016, me mijëra foshnja të lindura të dëmtuara nga truri pasi nënat e tyre u infektuan gjatë shtatzënisë.

Shkencëtarët amerikanë thonë se bota duhet të jetë në kërkim të mutacioneve të reja. Puna laboratorike, e përshkruar në revistën Cell Reports, sugjeron se virusi mund të zhvendoset lehtësisht, duke krijuar variante të reja. Studimet e fundit të infeksionit sugjerojnë se këto variante mund të rezultojnë efektive në transmetimin e virusit, madje edhe në vendet që kanë krijuar imunitet nga shpërthimet e mëparshme të Zikës, thotë ekipi nga Instituti për Imunologji La Jolla.

Ekspertët thanë se gjetjet, megjithëse teorike, ishin interesante - dhe një kujtesë se viruset e tjera përveç Covid mund të përbëjnë një kërcënim.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat