Igor Kukonov do të ekstradohet! Gjykata e Shkodrës pranon kërkesën e Rusisë

Shkodra

Igor Kukonov do të ekstradohet! Gjykata e Shkodrës pranon kërkesën e Rusisë

Më: 14 nëntor 2023 Në ora: 14:35
Igor Kukonov do të ekstradohet! Gjykata e Shkodrës pranon kërkesën e Rusisë

Gjykata e Shkodrës i dha sot dritën jeshile ekstradimit të rusit që kërkohet nga Interpoli, Igor Kokunov.

Në seancën gjyqësore, trupa gjykuese vendosi pranimin e kërkesën për ekstradim nga shteti rus. Ai akuzohet për veprën penale të marrjes së detyrave në hierarkinë e lartë të strukturave kriminale në Rusi.

Mbrojtja deklaroi se shkresa për ekstradim është firmosur nga zëvendës prokurori i përgjithshëm i Rusisë dhe jo nga prokurori apo ministri i Drejtësisë së Rusisë dhe kjo bie ndesh me Konventën Ndërkombëtare.

Ndërkohë, rusi kërkoi azil politik në Shqipëri, me pretendimin se në Rusi i rrezikohet jeta, por gjykata vendosi për ekstradim.

Igor Kokunov, i njohur gjithashtu me nofkën “Vasya Bandit”, u arratis më 22 shkurt të vitit 2022 nga “arresti shtëpiak” në pritje të gjykimit. Ai akuzohet për vepra të rënda që parashikojnë dënim mbi 15 vite burgim.

Kokunov akuzohet për krime të tilla si rrëmbimi, zhvatja, grabitja, mashtrimi dhe organizimi i biznesit të paligjshëm. Gjithashtu akuzohet për koordinimin e kriminelëve në rajonet Sergiev Posad, Chekhov dhe Podolsk të rajonit të Moskës prej 27 vitesh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat