Në qendrat covide në Shkup janë pranuar 19 pacientë të rinj

Shkupi

Në qendrat covide në Shkup janë pranuar 19 pacientë të rinj

Më: 3 janar 2021 Në ora: 13:38
Foto Ilustrim

Në 24 orët e kaluara, 19 pacientë të rinj janë shtruar në spital në Qendrat kovide në Shkup për shkak të ndërlikimeve nga coronavirusi. Gjithsej 374 persona të dyshuar ose të konfirmuar për COVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive në kryeqytet, njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në qendrat klinikat interne është pranuar një pacient në spital në Klinikën e Sëmundjeve të Syrit, Klinikën e Sëmundjeve të Lëkurës dhe Klinikën e Neurologjisë. Dy pacientë u pranuan në TBC dhe dy të tjerë në Klinikën e Nefrologjisë.

Kishte 6 pranime të reja të pacientëve në qendrën e kovidit në spitalin “8 Shtatori”, njësoj si në Klinikën e Sëmundjeve Infektive gjatë ditës së djeshme.

Në 24 orët e kaluara, 8 pacientë të shëruar janë lëshuar në shtëpi.

Për momentin, 17 pacientë po trajtohen në Klinikën e Lëkurës në Qendrën Covid, 19 pacientë në Klinikën e Neurologjisë dhe 24 pacientë me simptoma të coronavirusit janë pranuar në Institutin TBC, në Klinikën e Sëmundjeve të Syrit 8 pacientë, dhe në ENT 7 pacientë. Janë 17 pacientë në Klinikën për Gastroenterohepatologji.

Janë gjithsej 104 pacientë në spitalin “8 Shtatori” dhe 128 pacientë janë të shtruar në Klinikën për Sëmundje Infektive, ndërsa ka 33 pacientë në Institutin për Sëmundjet e Mushkërive në Fëmijët Kozle”, shtojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Një total prej 374 pacientësh të konfirmuar ose të dyshuar për COVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive të spitaleve të kryeqytetit. Shumë pacientë janë në mbështetje të oksigjenit.

Nga atje informojnë se ka 130 shtretër të lirë spitalor në spitalet e kryeqytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat