Inspektorati Shëndetësor: Pothuajse 50% e fëmijëve në çerdhet e Shkupit nuk janë të vaksinuar kundër petrusis

Shkupi

Inspektorati Shëndetësor: Pothuajse 50% e fëmijëve në çerdhet e Shkupit nuk janë të vaksinuar kundër petrusis

Më: 12 mars 2024 Në ora: 14:48
Foto ilustrim

Pothuajse 50% e fëmijëve në çerdhet e Shkupit nuk janë të vaksinuar kundër petrusis.

Këtë e deklaroi sot drejtoresha e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor Sanitar, Renata Mladenovska.

Ajo tha se Inspektorati i kontrollon edhe çerdhet private, ndërsa fakt është se 50% e fëmijëve janë të pavaksinuar ose pjesërisht i vaksinuar.

Nga dje Inspektorati ka filluar me kontrolle në çerdhe dhe ndan vendimet për ndalimin e fëmijëve të cilët nuk janë të vaksinuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat