Dorëhiqet kryetarja në detyrë e Himarës

Shqipëria

Dorëhiqet kryetarja në detyrë e Himarës

Më: 5 qershor 2024 Në ora: 11:01
Blerina Bala

Kryetarja e emëruar së fundmi e Bashkisë së Himarës Blerina Bala është drejt dorëheqjes. Burime nga media bëjnë me dije se shumë shpejt do të depozitohet dorëheqja e Balës, e cila ende nuk e ka protokolluar letrën e dorëheqjes, por kjo gjë vetëm çështje orësh, pasi vendimi është i pakthyeshëm.

Mendohet që argumenti i këtij vendimi të kryetares së komanduar ishte për arsye personale dhe pamundësi në realizimin e detyrës.

Tashmë sipas ligjit për funksionimin e pushtetit vendor, do të jetë Këshilli Bashkiak i Himarës që do të mblidhet për të votuar dhe komanduar një tjetër kryetar.

Mësohet se socialistët e kanë emrin dhe gjasat janë të propozojnë Arqile Bollanon.

Blerina Bala u zgjodh drejtuese e re e bashkisë së Himarës, me 15 vota pro në Këshillin Bashkiak, pasi Fredi Beleri dhe Jorgo Goro janë në burg.

Bala ka qenë anëtare e Partisë Socialiste dhe nënkryetare për disa kohë në bashkinë e Himarës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat