​Australia shqyrton ndalimin e ndëshkimit trupor të fëmijëve

Sociale

​Australia shqyrton ndalimin e ndëshkimit trupor të fëmijëve

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 17:55
Foto ilustrim

Prindërve në Australi mund t'u ndalohet të ndëshkojnë fizikisht fëmijët e tyre, pasi një studim tregoi se kjo çon në një rrezik të shtuar të ankthit.

Gjashtë nga dhjetë australianë thanë se ishin rrahur të paktën katër herë kur ishin fëmijë, sipas një studimi të Universitetit katolik australian, të kryer në mesin e 8500 personave të moshës 16-24 vjeç.

Studimi zbuloi se gratë që ishin ndëshkuar fizikisht si fëmijë kishin 1.8 herë më shumë gjasa të vuanin nga depresioni dhe 2.1 herë më shumë të ngjarë të kishin ankth.

Burrat kanë pothuajse dy herë më shumë gjasa të përjetojnë depresion dhe ankth si rezultat i ndëshkimit trupor në fëmijëri.

Daryl Higgins, drejtor i Institutit për Studime për Mbrojtjen e Fëmijëve dhe profesor pranë Universitetit katolik australian, po udhëheq tani apelin për shpalljen e paligjshme të rrahjes së fëmijëve.

"Është koha për të ndryshuar ligjet dhe për të siguruar që fëmijët të jenë të sigurt nga dhuna në shtëpitë e tyre. Nëse doni të zvogëloni shqetësimin e popullsisë për gratë dhe burrat, mos i goditni si fëmijë. Ekziston një lidhje e vërtetë midis ndëshkimit trupor dhe aktual dhe përvojat e shëndetit mendor gjatë gjithë jetës”, tha Higgins për radio ABC Melburn.

Higgins mbron që prindërit të përdorin teknika pozitive për të disiplinuar fëmijët e tyre.

Aktualisht, prindërit në Australi lejohen të rrahin fëmijët e tyre, por në kushte të caktuara. Ndëshkimi fizik mund të dëmtojë vetëm për një kohë të shkurtër dhe fëmijët nuk guxojnë të goditen në kokë apo qafë.

62 vende në mbarë botën e kanë shpallur të paligjshme ndëshkimin trupor, duke përfshirë Skocinë, Suedinë dhe Korenë e Jugut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat