Edhe 50 shtretër të lirë në Tiranë, drejt ezaurimit kapacitetet në 4 spitalet Covid

Tirana

Edhe 50 shtretër të lirë në Tiranë, drejt ezaurimit kapacitetet në 4 spitalet Covid

Më: 12 shkurt 2021 Në ora: 20:32
Shqipëri

Në katër spitalet Covid në Tiranë ndodhen të lirë më pak se 50 shtretër. Për shkak të rritjes së numrit të infektimeve dhe shtimit të nevojës për trajtim spitalor kapacitetet po shkojnë drejt ezaurimit. Të premten Ministria e Shëndetësisë njoftoi për 1 mijë e 59 të prekur me Covid-19 dhe 14 vdekje.

Në katër spitalet e dedikuara për trajtimin e pacientëve me koronavirus, kapacitetet janë drejt ezaurimit.

Të lirë janë më pak se 50 shtretër, nga 550 që kanë në total këto struktura.

Sipas të dhënave të raportuara nga Ministria e Shëndetësisë në spitalet Covid në Tiranë ndodhen nën kujdesin e mjekëve 502 pacientë, nga të cilët 33 në terapi intensive.

Fluksi i pacientëve me të cilën po përballen bluzat e bardha është pasojë e rritjes shqetësuese të infektimeve.

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore testuan mbi 3 mijë e 900 persona nga të cilët 1 mijë e 59 rezultuan mbartës të virusit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat