Policia ‘bën namin’ në Tiranë, 28 të arrestuar dhe 12,122 gjoba në një javë

Tirana

Policia ‘bën namin’ në Tiranë, 28 të arrestuar dhe 12,122 gjoba në një javë

Më: 14 prill 2024 Në ora: 10:22
Foto ilustrim

Brenda një jave në Tiranë janë arrestuar 28 drejtues mjetesh dhe 6 të tjerë janë vënë nën hetim për shkelje të rregullave të qarkullimit.

Përkatësisht:

-17 persona u arrestuan për vepra penale në fushën e qarkullimit rrugor.

-6 të dehur u arrestuan për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt.

-2 u arrestuan për drejtim mjeti pa leje drejtimi

-2 për drejtim mjeti nën ndikimin e lëndëve narkotike.

-1 për shkelje të rregullave te qarkullimit, që rezultoi në aksident.

-6 u proceduan për korrupsion aktiv ndaj funksionarëve publikë.

Ndërsa brenda një jave janë vendosur 12.122 gjoba përkatësisht:

-74 për xhama të zinj.

-741 për shpejtësi mbi limitet e lejuara.

-343 për parakalime të gabuara.

-356 për përdorim celulari gjatë drejtimit.

-703 për mosvendosje të rripit të sigurimit.

-435 për mosvendosje të kaskës.

-556 për mosdhënie përparësie këmbësorëve.

-37 për mosrespektim të ndalesës “Stop”.

-95 për sjellje të gabuar të këmbësorëve në rrugë.

-7,744 për qëndrim të gabuar.

-1,078 të ndryshme.

-63 masa administrative parashikuan pezullim të lejedrejtimit, me opsion konvertimi në gjobë të dyfishtë.

Ndërkohë janë bllokuar 30 automjete, 2 me targa të huaja për verifikim të trafiqeve të paligjshme, 10 për detyrime të pa likuiduara, 4 për mungesë dokumentacioni dhe 14 u spostuan me mjet ngritës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat