Profesionistët shëndetësor rekomandojnë shmangien e këtyre ushqimeve dhe pijeve gjatë shtatzënisë

Ushqime

Profesionistët shëndetësor rekomandojnë shmangien e këtyre ushqimeve dhe pijeve gjatë shtatzënisë

Më: 17 janar 2021 Në ora: 07:51
Ilustrim

Shtatzënia është një kohë e mbushur me gëzime dhe gjithashtu shqetësime.

Gjatë 9 muajve të shtatzënisë, profesionistët shëndetësor sugjerojnë që këto ushqime duhet shmangur shkruan VerywellFamily.

Kjo pasi foshnja juaj merr atë cka ju ushqeheni, prandaj është e rëndësishme të mbani një dietë të ekuilibruar për të siguruar që foshnja juaj po merr të gjitha lëndët ushqyese.

Alkooli: Konsumimi i alkoolit është shoqëruar me rezultate negative gjatë shtatzënisë.

Peshku i pasur me merkur: Kjo pasi mund të dëmtojë shikimin dhe dëgjimin e foshnjes stuaj, prandaj është e rëndësishme të bëni kujdes gjatë konsumimit të peshkut.

Kafeina: Është e rekomanduar që të kufizohet sasia e kafeinës gjatë shtatzënisë.

Djathi i butë: Gratë shtatzëna këshillohen të shmangin ngrënien e djathit të butë, pasi rrit rrezikun e listerisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat