Kurrë mos e blini këtë peshk sepse e shkatërron shëndetin: Nuk është i shtrenjtë, por “ata” injektojnë gjithçka në të

Ushqime

Kurrë mos e blini këtë peshk sepse e shkatërron shëndetin: Nuk është i shtrenjtë, por “ata” injektojnë gjithçka në të

Më: 8 prill 2021 Në ora: 21:31
Foto ilustrim

Theksojmë se është shumë e rëndësishme ajo që merrni në trup dhe kjo është arsyeja pse ju merrni parasysh se cilat ushqime blini.

Shumë ushqime janë modifikuar gjenetikisht dhe si të tilla shkaktojnë kancer.

Prandaj blini fruta dhe perime në madhësi natyrore që duken normale, sepse produktet OMGJ zakonisht janë më të mëdha, më të bukura, por edhe artificiale. Soja shpesh modifikohet gjenetikisht.

Bleni produkte sezonale sepse nuk është normale që disa fruta ose perime të jenë në dispozicion si në dimër ashtu edhe në verë. Përveç produkteve bimore, kushtojini vëmendje se çfarë lloj mishi bleni.

Bleni atë që ushqehet me lëndë natyrore. Ne po jua tregojmë këtë sepse shumë prodhues u japin hormone kafshëve për ta bërë leshin e tyre më të madh, ose ata gllabërojnë gjene të caktuara.

Kjo mund të jetë shumë e dëmshme për ju. Nuk është çudi që kaq shumë njerëz vuajnë nga sëmundje të ndryshme. Blini produkte natyrale.

Këtu do të tërheqim vëmendjen tuaj edhe për peshqit që ndoshta i blini shpesh. Bëhet fjalë për Pangasius. Ky peshk shitet në të gjithë Evropën, por duhet ta dini që habitati i tij natyror është Vietnami, lumi Mekong.

Ai lumë është shumë i ndotur, dhe këtij peshku gjithashtu i injektohen disa hormone për ta bërë atë më të madh. Nuk është e shtrenjtë, gjë që tërheq më tej klientët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat