Frutat janë të shëndetshme, por kur konsiderohet e tepërt marrja e tyre?

Ushqime

Frutat janë të shëndetshme, por kur konsiderohet e tepërt marrja e tyre?

Më: 9 tetor 2021 Në ora: 15:29
Foto ilustrim

Frutat janë një nga përbërësit kryesorë në çdo dietë të ekuilibruar pasi ato janë të pasura me fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Frutat sjellin përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë mbrojtjen kundër disa formave të kancerit, uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit, ruajtjen e peshës trupore të shëndetshme, etj.

Frutat e tepërta me sheqer të lartë të kombinuara me burime të tjera ushqimore me karbohidrate mund të kenë efekte të mundshme negative te njerëzit që jetojnë me diabet. Thënë kështu, është e rëndësishme të mbani mend se fruktoza rrjedh nga fruta të tëra dhe fruktoza në forma të tjera nuk është e njëjtë. Gjithashtu, lloji dhe sasia e frutave që hahen çdo ditë kanë nevojë për planifikim si pjesë e një diete të ekuilibruar.

Por sa është shumë?

Përmbajtja e lartë e ujit dhe fibrave në frutat e plota i bëjnë ato tepër të mbushura. Për shkak të kësaj, është e pamundur që shumica e njerëzve të hanë shumë fruta. Të dhënat ekzistuese tregojnë se një përqindje e vogël e njerëzve plotësojnë marrjen e rekomanduar të frutave në baza të rregullta.

Më pak se një në 10 amerikanë hanë fruta minimale të rekomanduara ditore në ditë. Në Indi, marrja mesatare e frutave dhe perimeve në ditë është vetëm 3.5 racione, shumë më e ulët se rekomandimi i përgjithshëm në ditë, pesë racione ose 400 g në ditë.

Pak studime vlerësuan rezultatet shëndetësore të konsumimit të 20 racioneve fruta në ditë dhe nuk gjetën efekte anësore negative. Sidoqoftë, besueshmëria shkencore e këtyre studimeve është e ulët pasi madhësitë e mostrës ishin shumë të vogla duke përfshirë vetëm 10 dhe 17 pjesëmarrës respektivisht.

Ngrënia e frutave më shumë se rekomandimi i përgjithshëm nuk prodhoi ndonjë përfitim shtesë siç u gjet nga një analizë e madhe e 16 studimeve shkencore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat