Çfarë shije dhe arome ka qumështi i gjirit?

Ushqime

Çfarë shije dhe arome ka qumështi i gjirit?

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 23:36
Foto ilustrim

Përfitimet e ushqyerjes me gji për fëmijën janë të shumta. Nga forcimi i sistemit imunitar e deri te zhvillimi kognitiv i foshnjës.

Por këto janë përfitimet për foshnjat dhe të rriturit mund të kenë shumë pyetje në lidhje me të, si shija dhe aroma e tij.

Shijen e tij

Padyshim që shijon shumë ndryshe nga qumështi i kafshëve. Shumica thonë se shijon si një version më i rëndë i qumshtit të bajames. Megjithatë, shija e tij ndikohet nga dieta e nënës. Nëna të ndryshme që e provuan gjithashtu raportuan se shija të kujtonte ujin me sheqer, akulloren e shkrirë dhe madje edhe mjaltin.

Nga ana tjetër, fëmijët që e kanë ndërprerë gjidhënien në moshë më të madhe kanë raportuar se ka një shije shumë të ëmbël.

Aroma e tij

Shumica e nënave raportojnë se aroma, por edhe shija, të kujton qumështin e kafshëve por në versionin e tij më të ëmbël, ndërsa një përgjigje po aq popullore është se ka aromë sapuni. Nga ana tjetër, qumështi i ruajtur në frigorifer dhe më pas i shkrirë mund të ketë një aromë më të thartë, gjë që është normale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat