Si ndihmon banania në rënien nga pesha, vlerat e pazëvendësueshme

Ushqime

Si ndihmon banania në rënien nga pesha, vlerat e pazëvendësueshme

Më: 26 janar 2022 Në ora: 06:13
Foto ilustrim

Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend. Banania është mjaft e shijshme dhe shumë e pasur në vlera. Ajo i jep trupit tonë të gjithë ato gjërat e mira për të cilat ka nevojë. Bananet përmbajnë shumë vlera ushqimore, vitamina, fibra, ëmbëlsues natyralë si sukroza dhe fruktoza.

Ajo është shumë e pasur me kalium, magnez dhe ofron energji. Banania konsiderohet si ‘fruti i lumturisë’ sepse të shton humorin dhe lufton depresionin për shkak të nivelit të lartë të shumë hormoneve të mirëqenies.

A Ndihmon Banania Kundër Mbipeshës?
Një banane mesatare përmban 3.07 gramë fibër ndërkohë që sasia ditore e rekomandueshme e fibrës për të rriturit është 25 gramë. Studimet tregojnë se konsumi i lartë i fibrës ndihmon në zvogëlimin e peshës trupore. Fibra, ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe ju mban të ngopur për shumë gjatë, duke ulur kështu sasinë e kalorive. Trupit i duhet shumë kohë të tresë lloje të caktuara fibrash dhe kësisoj rregullon vetë nevojat për ushqyes të caktuar. Fibra i vjen në ndihmë trupit për uljen e kolesterolit dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Përpos fibrës, banania përmban edhe niseshte rezistuese e cila në vetvete është karbohidrat që nuk shpërbëhet lehtë në zorrën e vogël. Kësisoj ajo nuk rrit nivelin e sheqerit në gjak dhe stimulon rritjen e baktereve të mira në zorrë. Konsumi i kësaj niseshteje i ndihmon njerëzit të humbasin në peshë sepse ajo funksionon njësoj si fibra. Sipas ekspertëve, banania është një frut shumë i mirë për njerëzit që duan të kujdesen për trupin e tyre dhe që të humbasin peshë. Megjithatë, ajo nuk është e mjaftueshme për arritjen e rezultateve të duhura. Sigurisht që njeriu nuk mund të humbasë peshë duke ngrënë vetëm banana, por duke e bërë atë pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor dhe duke kryer aktivitet fizik./AgroWeb

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat