Drekë e mrekullueshme: Këtë gullash do ta parapëlqeni shumë

Ushqime

Drekë e mrekullueshme: Këtë gullash do ta parapëlqeni shumë

Më: 31 mars 2022 Në ora: 16:32
Foto ilustrim

Ky gatim është tipik për këtë stinë, shumë i shijshëm për shkak të përbërësve të ndryshëm që përdoren

Përbërësit:

– 500 gramë mish nga kofsha e viçit,
– 2 qepë të kuqe,
– 150 gramë karota,
– 20 ml vaj,
– 250 gramë domate të grira,
– një lugë të vogël spec të kuq djegës të bluar,
– ½ lugë hajvar,
– 1 thelb hudhre,
– ½ speca të vegjël djegësi,
– 1 lugë e vogël koncentrat domateje,
– ½ luge qull mielli,
– një lugë majdanoz,
– kripë,
– piper.

Përgatitja:

Në vaj fërgoni mishin e viçit, të prerë në kube të vogla. Shtoni qepën e grirë dhe karotën.

Marinoni rreth 5 minuta, hiqni nga zjarri dhe përzieni koncentratin e domates, specin e bluar dhe hudhrën.

Ktheni sërish në zjarr, shtoni specin djegësi dhe domaten, qitni kripë dhe piper.

Shtoni 8 dl ujë dhe zieni të mbuluar me kapak rreth 50 minuta, derisa mishi të zbutet.

Sipas nevojës shtoni ujë. Qullin e miellit tundeni në pak ujë të ftohtë dhe përzieni në supë.

Zieni pak, shtoni havjarin dhe qitni majdanozin e grirë.

Ju bëftë mirë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat