Shkenca me lajm të mirë për personat që pinë kafe shpesh

Ushqime

Shkenca me lajm të mirë për personat që pinë kafe shpesh

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 08:18
Foto ilustrim

Konsumi i moderuar i kafesë, përkatësisht dy deri në tri sosh në ditë, mund të zgjidhë problemet e sëmundjeve të zemrës dhe të shtypjes së gjakut, pohonin studimet e mëparshme.

Megjithatë, një studim i ri po pohon se konsumimi i moderuar i kafesë në baza ditore mund të shtojë jetëgjatësinë e një individi.

Instituti Kombëtar i Kancerit, Institutet Kombëtare të Shëndetit dhe Shkolla e Mjekësisë Feinberg në Universitetin Northwestern kohët e fundit analizuan të dhënat e pirjes së kafesë nga Biobanka britaneze, në një studim afatgjatë prej gjysmë milioni banorësh të moshës 38-74 vjeç.

Rezultatet, të botuara në JAMA Internal Medicine dhe të përmbledhura në revistën Popular Science, ishin befasuese.

Jo vetëm se personat që e konsumojnë shumë kafe jetojnë gjatë, por edhe më shumë gjasa se njerëzit që pinë mesatarisht ose pak.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat