Sulm kamikaz, vritet gazetari i njohur

Afrika

Sulm kamikaz, vritet gazetari i njohur

Më: 21 nëntor 2021 Në ora: 15:30
Abdiaziz Mohamud mbeti viktimë e një sulmi kamikaz

Një prej gazetarëve më të njohur në Somali, Abdiaziz Mohamud mbeti viktimë e një sulmi kamikaz ndërsa darkonte në një restorant në Mogadishu.

Krtitik i grupeve ekstremiste të armatosura ishte drejtor i një radioje. Sulmi ndaj gazetarit që e thërrisnin edhe Abdiaziz Afrika u mor përsipër nga grupi Al Shahab.

Në sulm mbetën të plagosur edhe persona të tjerë.

Grupi Al Shahab ka orkestruar një fushatë të dhunshme kundër qeverisë, politikanëve dhe zëra që e kritikojnë atë.

Al Shahab e akuzon gazetarin se është shkaktar i vrasjes së dhjetëra muxhahedinëve dhe se ka kryer sulme kundër islamit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat