​Mbi 100 të burgosur arratisen kur shiu dëmtoi burgun në Nigeri

Afrika

​Mbi 100 të burgosur arratisen kur shiu dëmtoi burgun në Nigeri

Më: 25 prill 2024 Në ora: 16:49
Foto ilustrim

Më shumë se 100 të burgosur janë arratisur në Nigeri pasi shiu i madh dëmtoi një ndërtesë të vjetër burgu, thanë autoritetet.

BBC raporton se 10 nga 118 të arratisurit nga burgu Suleja pranë Abuja, kryeqyteti i Nigerisë, u kapën shpejt.

Autoritetet deklaruan se ndërtesa e burgut daton në epokën e sundimit kolonial britanik (1861-1960) dhe se që atëherë ajo pothuajse nuk është rinovuar, kështu që është e rrënuar.

Dy vjet më parë, më shumë se 400 të burgosur u arratisën gjatë një sulmi islamik në një burg në Abuja. Më pas u vranë katër të burgosur, një roje dhe disa sulmues.

Qe nga viti 2020, vlerësohet se më shumë se 5,000 të burgosur janë arratisur nga burgjet e mbipopulluara në të gjithë Nigerinë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat