Këto ishin fjalët e dr. Rugovës për Amerikën gjatë konferencës së Rambujesë - Bota Sot
Këto ishin fjalët e dr. Rugovës për Amerikën gjatë konferencës së Rambujesë

Aktuale

Këto ishin fjalët e dr. Rugovës për Amerikën gjatë konferencës së Rambujesë

Nga: N.Sh Më: 21 janar 2019 Në ora: 08:34
Presidenti Rugova, Ambasadori francez në Maqedoni Zhak Uncinger

Adnan Merovci, bashkëpunëtori i ngushtë i ish-Presidentit Ibrahim Rugova ka treguar se çka i tha presidenti dr. Ibrahim Rugova për Amerikën.

Gjatë Konferencës së Rambujesë, me 06. 02. 1999, Rugova i kishte thënë Merovcit se “Zotin e kemi në qiell dhe Amerikën në tokë”, kjo pasi, pa Amerikën, siç thotë Merovci, ne do të ishim të humbur si çdo herë tjetër në histori.

Ja postimi i Merovcit:

Veç fakte!

Në vend pëkujtimi për dijetarin tonë!

“Shkova në dhomë te Kryetari. Ai po ndiqte TV, kur më pa, tha: 'Zotin e kemi në qiell e Amerikën në tokë!' Këtë fjali nuk e kisha të panjohur, sepse Kryetari e përdorte shpesh. Në këtë rast donte të thoshte se pa Amerikën ne do të ishim të humbur pothuaj si çdoherë në histori. Edhe ai dukej i kënaqur me atë që ishte arritur, edhe pse gëzimin është vështirë t’ia zbulosh, nuk e manifeston hapur. Ndenja pak dhe shkova në dhomën time. Ora 01:15. Rashë për të fjetur!”

Pjesë e shkëputur nga Libri që botohet së shpejti!

Foto: Nga Hapja e Konferencës së Rambujesë, 06.02.1999, Presidenti RUGOVA, Ambasadori francez në Maqedoni Zhak UNCINGER

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...