Gjendet një kafkë gjigante e përbindëshit prehistorik të detit në Angli

Speciale

Gjendet një kafkë gjigante e përbindëshit prehistorik të detit në Angli

Më: 12 dhjetor 2023 Në ora: 09:55
Kafka

Kafka e ruajtur jashtëzakonisht mirë e një pliosauri gjigant, një përbindësh deti prehistorik, është zbuluar në një plazh në qarkun e Dorset në Anglinë jugore dhe mund të zbulojë sekrete rreth këtyre krijesave mahnitëse.

Pliosaurët dominonin oqeanet në një kohë kur dinosaurët ishin enden në tokë. Fosili i zbuluar është rreth 150 milion vjet i vjetër, pothuajse 3 milion vjet më i ri se çdo gjetje tjetër pliosauri. Studiuesit po analizojnë ekzemplarin për të përcaktuar nëse mund të jetë një specie e re për shkencën.

I zbuluar fillimisht në pranverën e vitit 2022, fosili, së bashku me gërmimet e tij të komplikuara dhe hetimin shkencor në vazhdim, tani janë të detajuara në dokumentarin e “Attenborough and the Jurassic Sea Monster”, i paraqitur nga natyralisti legjendar Sir David Attenborough, që do të transmetohet më 14 shkurt.

Në formën e tij të fosilizuar, ekzemplari peshon mbi gjysmë ton metrikë.

Fosili u gjet thellë në shkëmb, rreth 11 metra mbi tokë dhe 15 metra poshtë shkëmbit.

Pasi përdorën dronët për të hartuar shkëmbin dhe për të identifikuar pjesën tjetër të pozicionit të saktë të pliosaurit, Etches dhe ekipi i tij filluan një operacion tre-javor, duke u ndalur në shkëmb.

“Është një mrekulli që e dolëm jashtë sepse kishim një ditë të fundit për ta nxjerrë këtë gjë, të cilën e bëmë në orën 21:30”- tha ai.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat